Tegoroczne hasło UNAIDS, ONZ-owskiego programu na rzecz walki z epidemią, brzmi: „Ręce w górę za profilaktyką HIV” („Hands up for #HIVprevention”).

Obecność kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, mają prawo do pracy w swoim środowisku oraz obowiązek ochrony innych przed zakażeniem.

Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tysięcy osób żyje z HIV, a prawie co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. 

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od rozpoczęcia badań w 1985 roku do 31 sierpnia 2016 roku zakażenie HIV stwierdzono u 20 756 osób, odnotowano 3 408 zachorowań na AIDS, a 1 348 chorych zmarło.

Epidemia HIV to wciąż aktualny problem. Ministerstwo Zdrowia zachęca do działania na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku. Aby włączyć się w te działania warto poznać i upowszechniać informacje na temat HIV/AIDS oraz sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, badać się w kierunku HIV czy solidaryzować z osobami, które cierpią z powodu HIV/AIDS.

Akcja jest częścią kampanii „Coś was łączy? Zrób test na HIV”. Prowadzi ją Krajowe Centrum ds. AIDS podległe ministrowi zdrowia.

Źródło: www.mz.gov.pl