W szpitalu w Dziekanowie Leśnym powstanie największy w Polsce, a zarazem jedyny na Mazowszu, dziecięcy ośrodek leczący mukowiscydozę. Właśnie ruszyły prace związane z jego utworzeniem. Koszt inwestycji szacowany jest na około 9 mln zł, a środki na ten cel przekaże samorząd województwa mazowieckiego.

- Jedno na cztery tysiące dzieci w Polsce rodzi się z mukowiscydozą. Tylko w ubiegłym roku na terenie Mazowsza hospitalizowanych było ponad 480 małych pacjentów - podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. - Mukowiscydoza to ciężka choroba genetyczna, która bez zastosowania odpowiedniego leczenia może być bardzo niebezpieczna. Dlatego tak ważne jest stworzenie dzieciom odpowiednich warunków leczenia.

Centrum powstanie dzięki współpracy Instytutu Matki i Dziecka, samorządu województwa mazowieckiego oraz Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

Obecnie największą placówką zajmującą się leczeniem dzieci z mukowiscydozą jest Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Z jego pomocy korzysta około czterystu małych pacjentów. Jednak warunki ambulatoryjne są bardzo trudne, a hospitalizacja odbywa się w ramach oddziału pediatrycznego. Dlatego konieczne jest utworzenie nowej placówki.

Pierwsi pacjenci powinni skorzystać z oferty centrum już w drugiej połowie 2016 roku. Opiekę medyczną sprawować będzie zespół, który dotychczas zajmował się tą chorobą w Zakładzie Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Ośrodek powstanie w istniejącym skrzydle szpitala. Zostanie ono gruntownie wyremontowane, dostosowane do obowiązujących standardów i w pełni wyposażone. Obiekt będzie także pozbawiony barier komunikacyjnych, dzięki czemu osoby niepełnosprawne nie będą miały problemów z poruszaniem się po nim. Remont obejmie wszystkie poziomy i pomieszczenia. W sumie zmodernizowanych zostanie ponad 1800 m kw. Centrum dysponować będzie profesjonalną aparaturą pozwalającą na prowadzenie diagnostyki chorób układu oddechowego oraz działalności naukowo-dydaktycznej. Dla rodziców małych pacjentów dostępne będą pokoje hotelowe oraz punkt wsparcia socjalnego prowadzony przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.mazovia.pl, stan z dnia 20 października 2015 r.