Do szpitala w Dziekanowie Leśnym została przeniesiona Klinika Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie – jedyny na Mazowszu ośrodek leczący tę chorobę. Powstało w ten sposób Centrum Leczenia Mukowiscydozy. 

W wyniku inwestycji  powstał trzykondygnacyjny obiekt o powierzchni 1,4 tys. mkw powierzchni użytkowej, spełniający najwyższe międzynarodowe standardy i wyposażony w nowoczesny sprzęt. Część sprzętu diagnostycznego podarowała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tworzą go trzy części: ambulatoryjna, diagnostyczna oraz szpitalna. 

Na parterze znalazły się pracownie diagnostyczne z najnowocześniejszym sprzętem pozwalającym na kompleksową diagnostykę chorób układu oddechowego oraz na prowadzenie działalności naukowej, a także pięć pokoi hotelowych i pokój socjalny dla rodziców pacjentów. Na pierwszym piętrze powstał oddział szpitalny dysponujący dwunastoma jedno- i dwuosobowymi salami z własnymi łazienkami. 

Świadczenia w Centrum będą udzielane w ramach NFZ. Na oddziale może przebywać 20 pacjentów, w tym nawet 12 z mukowiscydozą. Na drugim piętrze stworzono pierwszą w Polsce poradnię leczenia mukowiscydozy przyjmująca pacjentów w systemie rooming-in. Oznacza to, że chorzy nie czekają na wizytę, ale zaraz po przyjściu do poradni są umieszczani jednym z pięciu pokoi, w których odbywają się konsultacje specjalistyczne. Takie rozwiązanie minimalizuje kontakt z innymi chorymi i ryzyko zakażenia krzyżowego. W szpitalu będzie działał również punkt wsparcia dla rodziców prowadzony przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą.

Leczeniem pacjentów zajmie się doświadczony zespół z Kliniki Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie pod kierownictwem profesor Doroty Sands. Kadra medyczna będzie nie tylko leczyć, ale także prowadzić działalność badawczą. 

Centrum obejmie swoją opieką grupę ponad 400 dzieci chorych na mukowiscydozę, które dotychczas leczone były w IMiD-zie. Na nowym oddziale pracować będzie wielodyscyplinarne grono specjalistów, między innymi lekarze, fizjoterapeuci, dietetycy i psycholog.

Społecznym partnerem projektu jest Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Towarzystwo od wielu lat zabiegało o poprawę warunków leczenia pacjentów z mukowiscydozą, uczestniczyło w pracach projektowych, wspierało finansowo część prac instalacyjnych oraz zakup wyposażenia. Przy Centrum Leczenia Mukowiscydozy w Dziekanowie Leśnym PTWM otworzyło punkt poradnictwa i wsparcia socjalnego, w którym chorzy będą mogli uzyskać informacje i skorzystać z form pomocy oferowanych przez Towarzystwo. 

Mukowiscydoza to najczęściej występująca choroba genetyczna. Należy do rzadkich chorób przewlekłych, ogólnoustrojowych i kompleksowych, a w miarę jej postępowania następuje dysfunkcja różnych narządów wewnętrznych. Powoduje między innymi zmiany prowadzące do uszkodzenia szkodzenia płuc i niewydolności płuc i trzustki, a niekiedy także wtórnej cukrzycy. Jest chorobą nieuleczalną i śmiertelną.


Źródło: www.mazovia.pl