Sukces Aldemedu, który z kilku gabinetów lekarskich rozrósł się do dwóch dużych placówek, w tym jednej oferującej leczenie szpitalne, to nie tylko sukces jednostki. Jak podkreśla założyciel Centrum, składa się na niego lider oraz grupa ludzi, która realizuje jego pomysły, ważna jest także odrobina szczęścia.

- Początki działalności centrum to 44-metrowy gabinet, w którym oferowane były konsultacje w zakresie alergologii i dermatologii. Była to dziedzina, na którą było duże zapotrzebowanie, a mało było specjalistów. Wprowadzaliśmy nowoczesne metody diagnostyki i leczenia i rozwijaliśmy działalność – mówi Ryszard Szcząchor. 

Aldemed stopniowo przejmował nowe pomieszczenia w kamienicy w centrum Zielonej Góry. Obecnie zajmuje tam sześć kondygnacji, o powierzchni około 1400 mkw. W dobudowanej części znalazły się między innymi windy i pracownia diagnostyczna. 

- Od początku działalności stawialiśmy na jakość oferowanych usług, dobrych specjalistów i wysokiej jakości sprzęt. Tak było też, gdy przejęliśmy przychodnię przyzakładową firmy Zastal, teraz jest to nasza filia Zastal, oferująca szeroki zakres usług od podstawowej opieki zdrowotnej poprzez konsultacje specjalistyczne, diagnostykę, zabiegi operacyjne aż do rehabilitacji. Obejmujemy pacjentów kompleksową opieką medyczną – mówi założyciel Aldemedu.

Dodaje też, że nigdy nie chciał zakładać placówek w innych miastach, gdyż nie byłby w stanie ich właściwie nadzorować i tym samym zapewnić równie wysoką jakość obsługi pacjentów i oferowanych usług.

Oddział szpitalny filii Zastal, który posiada 15 łóżek dla pacjentów w salach 1- i 2-osobowych, powstał przy wsparciu funduszy unijnych. Jednak pomimo obietnic składanych przez kilka lat przez przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, nie otrzymał kontraktu z NFZ na swoje usługi.

- Wykonujemy obecnie około 50 zabiegów miesięcznie, są to zabiegi komercyjne, w tym 25 zabiegów w zakresie okulistyki, głównie operacje zaćmy, jednak potencjał mamy na 10-krotnie większą ilość – mówi Ryszard Szcząchor. 

Plany rozwoju Centrum dotyczą utworzenia dwóch nowych filii, w których będzie oferowana podstawowa opieka zdrowotna, a także w przyszłości – oferowanie usług opiekuńczych dla osób starszych. Być może dział rehabilitacji działający przy filii Zastal zyska nowe pomieszczenia, w pobliskiej zabytkowej wilii, jeżeli uda się wynegocjować jej zakup z właścicielem. Dzięki staraniom Aldemedu powstaje także tunel pod torami przy dworcu kolejowym łączącym dwie części Zielonej Góry i ułatwiający dostęp mieszkańców do placówki.

Według założyciela Aldemedu zmiany dotyczące rozwoju rynku medycznego w Polsce powinny iść w kierunku współpłacenia za usługi.

- Nie będzie nas wkrótce stać na darmową służbę zdrowia – mówi Ryszard Szcząchor. – Jeżeli pacjent zapłaci nawet symboliczne 5 zł, to pieniądze te mogłyby zostać w placówce i być przeznaczone na rozwój działalności, lepsze wyposażenie, wyższą jakość usług.

Podczas gali jubileuszowej Centrum Medycznego Aldemed, która miała miejsce 27 lutego 2016 w Filharmonii Zielonogórskiej, członek zarządu województwa lubuskiego Bogdan Nowak oraz wiceprzewodniczący sejmiku Edward Fedko wręczyli "Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego". Sejmik przyznał je Centrum Medycznemu Aldemed oraz jego dyrektorowi - Ryszardowi Szcząchorowi.