Odnosząc się do wsparcia finansowego grup zawodowych zajmujących się bezpośrednio walką z COVID-19, szef MZ wyjaśnił, że ze względu na zmianę charakteru pandemii, COVID-19 będzie finansowany jak inne choroby. - Zdecydowaliśmy się wtłoczyć - jeśli mogę tak kolokwialnie powiedzieć - COVID-19 w te same mechanizmy finansowania, które dotyczą każdej innej infekcji, każdej innej choroby - poinformował.

 

Jednocześnie zastrzegł, że jeżeli pacjent będzie hospitalizowany z COVID-19, to szpital otrzyma "pewnego rodzaju premię". -Dyrektorzy, jako menadżerowie, według uznania i systemów motywacyjnych, które są w szpitalu, te pieniądze dystrybuują  - dodał.

Rośnie liczba zakażonych

Najbardziej aktualne prognozy mówią, że w II połowie sierpnia będziemy mieli około 10 tys. przypadków zachorowań dziennie. Jednak może się też zdarzyć, że apogeum zakażeń przypadnie na I połowę sierpnia - wtedy dzienna liczba zachorowań byłaby mniejsza - ok. 7-8 tys. 

Minionej doby badania potwierdziły 3514 zakażeń koronawirusem, w tym 551 ponownych. Zmarło 12 osób z COVID-19 – poinformowano w czwartek na stronach rządowych. Wykonano 10 671 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Dofinansowanie szpitali zakaźnych

Minister Niedzielski poinformował na konferencji przed szpitalem w Puławach, że na program dofinansowania i doposażenia szpitalnych oddziałów zakaźnych w Polsce przeznaczono blisko 200 mln zł. "Będziemy również finansowali wzmocnienie laboratoriów, które funkcjonują przy oddziałach zakaźnych" - dodał Niedzielski.

W czasie briefingu ogłoszono, że w ramach konkursu o wsparcie finansowe na oddziały zakaźne oraz diagnostykę wybrano 30 podmiotów, z czego większość otrzyma w granicach 7-8 mln. zł.  Środki mogą być przeznaczone na przebudowę i modernizację twardej infrastruktury, czyli np. stworzenie śluz, izolatek, jak również na zakup wysokospecjalistycznej aparatury i sprzętu medycznego do dekontaminacji  i dezynfekcji, pomp infuzyjnych, aparatury wysokotlenowej.