Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawo i Zdrowie

Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw w przypadku, o którym mowa w ust. 1, lekarz, lekarz dentysta, felczer lub starszy felczer wystawiający zaświadczenia lekarskie informują ubezpieczonego o konieczności doręczenia zaświadczenia lekarskiego odpowiednio płatnikowi zasiłku lub płatnikowi składek w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania. Przepisy art. 62 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stosuje się w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Czy dotyczy to także rolników, którzy dotychczas dostarczali zaświadczenie dopiero po 30 dniach?

Odpowiedź:

W ocenie autorki niniejszej odpowiedzi zestawienie przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 704 z późn. zm.) - dalej u.u.s.r. i ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1066 z późn. zm.) - dalej u.z.u.ś.p., może prowadzić do wniosku, że art. 23 u.z.u.ś.p. ma również zastosowanie do rolników, przy czym obowiązki z niego wynikające zaktualizują się wówczas, gdy niezdolność do pracy rolnika trwa nieprzerwanie co najmniej 30 dni. Jeśli niezdolność do pracy przekracza wymiar 30 dni, aktualizuje się obowiązek dostarczenia zaświadczenia płatnikowi zasiłku w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 u.u.s.r. zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni. Aktualnie obowiązujący art. 14 ust. 4 u.u.s.r. stanowi natomiast, że zasiłek chorobowy przyznaje się i wypłaca na podstawie zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy wydanego przez lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera, upoważnionego przez Zakład na zasadach określonych w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Artykuł 14 ust. 4 u.u.s.r. zostanie zmieniony z dniem 1 stycznia 2016 r. na mocy art. 6 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1735). W nowym brzmieniu art. 14 ust. 4 u.u.s.r. przewiduje, że zasiłek chorobowy, o którym mowa w art. 14 ust. 2 u.u.s.r., przyznaje się i wypłaca na podstawie zaświadczenia lekarskiego wystawionego zgodnie z art. 55 ust. 1 i art. 55a ust. 7 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 159 z późn. zm.) - dalej u.ś.p.u.s., albo wydruku zaświadczenia lekarskiego, o którym mowa w art. 55a ust. 6 u.ś.p.u.s. - są to przepisy w zmienionym ustawą z dnia 15 maja 2015 r. brzmieniu.

Powołany w pytaniu przepis art. 23 u.z.u.ś.p. przyznaje lekarzom, lekarzom dentystom, felczerom i starszym felczerom upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 15 maja 2015 r., nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2017 r.

W takim przypadku lekarz, lekarz dentysta, felczer lub starszy felczer wystawiający zaświadczenia lekarskie informują ubezpieczonego o konieczności doręczenia zaświadczenia lekarskiego odpowiednio płatnikowi zasiłku lub płatnikowi składek w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.

W ocenie autorki niniejszej odpowiedzi zestawienie powyższych przepisów może prowadzić do wniosku, że art. 23 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. ma również zastosowanie do rolników, przy czym obowiązki z niego wynikające zaktualizują się wówczas, gdy niezdolność do pracy rolnika trwa nieprzerwanie co najmniej 30 dni. Jeśli niezdolność do pracy przekracza wymiar 30 dni, aktualizuje się obowiązek dostarczenia zaświadczenia płatnikowi zasiłku w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.

Karolina Kołakowska, autorka współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie

Odpowiedzi udzielono 22.12.2015 r.