Pytanie
Jestem kierownikiem SP ZOZ-u (podmiotu leczniczego niebędącego przedsiębiorcą) zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jestem lekarzem. Mam zgodę organu tworzącego na wykonywanie świadczeń zdrowotnych w tym zakładzie, polegających na pełnieniu dyżurów medycznych i wykonywaniu badań endoskopowych na takich samych zasadach wynagradzania jak inni lekarze zatrudnieni w tym zakładzie. Nie mogę prowadzić działalności gospodarczej. Nie mam podpisanego kontraktu z NFZ.
Czy mogę podjąć pracę na umowę zlecenie z uwagi na treść art. 132 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w sytuacji gdy jako kierownik SP ZOZ-u jestem stroną umowy z NFZ na wykonywanie świadczeń zdrowotnych?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2012 r.
Tak. Przepis art. 132 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z. odnosi się do kwestii zawierania przez Narodowy Fundusz Zdrowia umów ze świadczeniodawcą, który jest jednocześnie lekarzem lub inną osobą wykonującą zawód medyczny (tj. wykonuje zawód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – indywidualna lub grupowa praktyka lekarska w formie spółki cywilnej oraz jako podmiot leczniczy samodzielnie lub w ramach spółki cywilnej). Kierownik SP ZOZ nie może naruszyć tego zakazu ponieważ nie jest stroną umowy, a jedynie osobą reprezentującą stronę – SP ZOZ.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 132 ust. 3 u.ś.o.z. nie można zawrzeć umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z lekarzem, pielęgniarką, położną, inną osobą wykonującą zawód medyczny lub psychologiem, jeżeli udzielają oni świadczeń opieki zdrowotnej u świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Funduszem. Zatem, aby można było mówić o naruszeniu ww. zakazu muszą być spełnione następujące przesłanki:
1) lekarz (lub inna z wyżej wymienionych osób) działając jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą lub w formie spółki cywilnej (indywidualna lub grupowa praktyka lekarska lub podmiot leczniczy – przedsiębiorca - osoba fizyczna lub osoby fizyczne wykonujący działalność w formie spółki cywilnej– ubiega się lub ma zamiar ubiegać się o zawarcie bezpośrednio umowy z Funduszem, względnie ma już zawartą taką umowę oraz
2) lekarz (lub inna z wyżej wymienionych osób) określony w pkt 1, udziela świadczeń u innego świadczeniodawcy (w podmiocie leczniczym – np. spółce z o.o.), który ma już zawartą umowę z Funduszem.
Zatem zakaz ten dotyczy wyłączenie sytuacji, w której lekarz (lub inna z ww. osób) – jest świadczeniodawcą i ma zawartą umowę bezpośrednio Narodowym Funduszem Zdrowia. Co jest oczywiste nie będzie dotyczyło to sytuacji w przedstawionym stanie faktycznym, albowiem w przepisie tym jest mowa o osobie fizycznej – świadczeniodawcy. W przedstawionym przykładzie osoba fizyczna – kierownik, chociaż de facto podpisuje umowę z NFZ, nie jest stroną umowy, a jedynie tę stronę reprezentuje, nie może zatem złamać zakazu określonego w art. 132 ust. 3 u.ś.o.z.
Uwagi
Warto jednak zwrócić uwagę, że oprócz zakazu wymienione w art. 132 ust. 3 u.ś.o.z. uregulowania umowne z Funduszem określają dodatkowo zakaz udzielania świadczeń w tym samym czasie w różnych placówkach. Zgodnie bowiem z § 6 ust. 4 ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. (Dz. U. Nr 81, poz. 484) - dalej o.w.u., osoby, wykonujące zawody medyczne w czasie wyznaczonym do udzielania świadczeń w harmonogramie pracy, nie mogą udzielać świadczeń:
1) w innej jednostce organizacyjnej u tego samego świadczeniodawcy;
2) u innego świadczeniodawcy.
Rażące naruszenia tego zakazu może być powodem rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia w całości lub w części na podstawie § 36 ust. 1 pkt 3 o.w.u.
Agnieszka Pietraszewska-Macheta