Czy będzie odrębny termin przedawnienia dla roszczeń wynikających z umów z NFZ?
\\

18 lipca br. Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza z wnioskiem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do jednoznacznego i zarazem sprawiedliwego określenia terminu przedawnienia wzajemnych roszczeń wynikających z umów zawartych przez świadczeniodawców z Narodowym Funduszem Zdrowia.

We wniosku podkreślono, że samorząd lekarski stanowczo sprzeciwia się sytuacji, w której przepisy regulujące zasady zawierania i realizacji umów o świadczenia zdrowotne nie określają w sposób jednoznaczny terminu, w którym NFZ może domagać się od świadczeniodawców zwrotu wypłaconych świadczeń i w praktyce termin ten wynosi więcej niż 3 lata. Środowisko lekarskie uważa, że ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych powinna jasno określać, przez jak długi okres Narodowy Fundusz Zdrowia może domagać się zwrotu wypłaconych kwot. Problem ten nie został również rozwiązany jednoznacznie przez orzecznictwo sądowe.

W odpowiedzi z dnia 10 września na pismo Prezesa NRL, Wiceminister Zdrowia Sławomir Neumann napisał, że wiążącą ocenę charakteru stosunków prawnych łączących świadczeniodawcą z NFZ dokonuje sąd powszechny rozpoznający daną sprawę, jednak, dostrzegając poruszony przez samorząd problem, Ministerstwo Zdrowia dokona analizy zasadności i celowości sformułowania na poziomie ustawowym odrębnych terminów przedawnienia dla roszczeń wynikających z umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.

Opracowanie: Ewelina Wójcik, RPE WKP

Źródło: www.nil.org.pl, stan z dnia 20 września 2013 r.

\
Data publikacji: 20 września 2013 r.