Według dyrekcji szpitala cyfrowy aparat RTG pozwoli na unowocześnienie i uproszczenie badań, a wysoka jakość fotografii poprawi skuteczność diagnostyki i późniejszego leczenia.

„Dzięki temu sprzętowi będziemy mogli rozwijać w szpitalu nowoczesne technologie, zwłaszcza w zakresie telemedycyny” - powiedział zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala w Drezdenku dr Piotr Dębicki.

Dodał, że wyniki badań w wersji elektronicznej (co umożliwia ten aparat) pozwolą na konsultacje pacjentów ze specjalistami z innych placówek medycznych.

„Ponadto obniżymy koszty i zmniejszymy ilość odprowadzanych odpadów, co nie było możliwe przy korzystaniu ze starych aparatów i tradycyjnym wywoływaniu zdjęć” - zaznaczył Dębicki.

Do tej pory w szpitalu funkcjonują aparaty RTG i wywoływarki zdjęć, które wymagają użycia odczynników chemicznych. Nowy sprzęt pozwoli na ograniczenie ich zużycia. Będzie można też zmniejszyć dawkę promieniowania.

Pieniądze na zakup aparatu pochodziły ze środków szpitala oraz od Fundacji PGNiG. Obecnie trwają ostatnie przygotowania nowego sprzętu, który ma być gotowy do pracy na przełomie stycznia i lutego br.