Są one niezbędne do mierzenia poziomu cukru u tych pacjentów, którzy stosują pompy insulinowe typu Medtronic. Teraz pacjent za 100 sztuk, wystarczających na ok. 3–4 tygodnie, powinien płacić tylko 6,40 zł. Do końca lutego br. za to samo musiał płacić 100 procent ceny, tj. aż 80 zł.
Sukces odtrąbiły resort zdrowia – który wynegocjował z firmą Bayer niższą cenę za paski i wprowadził je na listę refundacyjną – oraz sam producent. Poległ natomiast... pacjent, który teraz nie może kupić pasków ani za 6,40 zł, ani za 80 zł.

W czym tkwi problem? Do marca paski Contour Link każda hurtownia przesyłała następnego dnia po złożeniu zamówienia w dowolnych ilościach. Natomiast po wprowadzeniu ich na listę refundacyjną firma Bayer rozesłała aptekom pismo informujące, że paski będą... limitowane, tj „z przyczyn logistycznych maksymalna liczba opakowań w ramach jednego zamówienia może wynosić 6”, a zamówienia można składać tylko raz w tygodniu(!).

Ale na tym nie koniec: po odbiór każdych sześciu opakowań pasków pracownik apteki musi zgłaszać się osobiście – i to w jednej jedynej, wytypowanej Hurtowni Farmaceutycznej Bayer, która znajduje się w Mszczonowie na Mazowszu.

Cukrzycy będą mieli problem z zakupem pasków mierzenia poziomu cukru.