Centrum Medycyny Lotniczej Lux Med w Warszawie, decyzją Urzędu Lotnictwa Cywilnego, uzyskało certyfikat odpowiadający wymaganiom Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego. Placówka zyskała tym samym możliwość wykonywania badań lotniczo-lekarskich spełniających wymogi Unii Europejskiej i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego w zakresie orzecznictwa o możliwości wykonywania lotów rekreacyjnych i pracy przez personel lotniczy.

Aby otrzymać certyfikat, Centrum Medycyny Lotniczej Lux Med musiało spełnić szereg wymagań i zasad określonych w załączniku ORA do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Wspólnoty, a także Rozporządzenia Komisji Europejskiej. Dla placówki oznacza to, że została upoważniona do wykonywania badań lotniczo-lekarskich i orzecznictwa lotniczego dla pilotów zawodowych, turystycznych, pilotów ultralekkich statków powietrznych i personelu pokładowego. Do czasu wprowadzenia nowych przepisów wykonuje też badania dla kontrolerów ruchu lotniczego.

- Certyfikat Centrum Medycyny Lotniczej to wielkie wyróżnienie dla naszej placówki i potwierdzenie jakości prowadzonych przez nas badań – komentuje dr Edward Wielgołaski, Dyrektor Centrum Medycyny Lotniczej Lux Med.

Centrum Medycyny Lotniczej Lux Med jest jednym z trzech Centrów Medycyny Lotniczej w Polsce i do tej pory jedynym prywatnym ośrodkiem tej rangi w kraju, który uzyskał certyfikat Krajowej Władzy Lotniczej i Unii Europejskiej. Pozostałe placówki to: Centrum Medycyny Lotniczej Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie oraz Główny Ośrodek Badań Lotniczo-Lekarskich Aeroklubu Polskiego we Wrocławiu.

W Centrum Medycyny Lotniczej Lux Med pracują lekarze z uprawnieniami nadanymi przez Urząd Lotnictwa Cywilnego do wykonywania badań wstępnych, okresowych i okolicznościowych. Centrum działa w placówce Lux Med w Warszawie przy ulicy 17 stycznia 39.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.luxmed.pl, stan z dnia 12 marca 2015 r.