Rozmowy te oznaczają początek serii działań na rzecz zwiększenia dostrzegalności wirusowego zapalenia wątroby na całym świecie, w których kamieniem milowym jest odbywający się co roku 28 lipca, Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby.

Minister zdrowia Bułgarii, Desislava Atanasova, komentuje Narodowy Program Zwalczania WZW następującymi słowami: "Mimo że Bułgaria jest jednym z najbiedniejszych państw UE, podejmie wyzwanie opracowania i wdrożenia Narodowego Programu Zwalczania WZW".

Poza Bułgarią, jedynymi regionami w Europie, które opracowały i wdrożyły narodowy program zwalczania WZW, są Szkocja i Francja.

Minister Atanasova nakreśliła niektóre elementy, które zostaną opracowane w ramach narodowego programu. Zapowiedziała również, że: "Większa uwaga zostanie poświęcona profilaktyce i edukacji dla obywateli oraz zwiększeniu dostępu do badań oraz leczenia".

Przewodnicząca ELPA, Tatjana Reic, zwraca uwagę na trudności w diagnozowaniu wirusowego zapalenia wątroby związane z faktem, że choroba ta może przez długi czas być obecna w organizmie, nie wywołując żadnych objawów: "Trudno uzyskać bezsporne dane dotyczące liczby pacjentów cierpiących na WZW w Bułgarii. Ostatnie oficjalne badania przeprowadzono 15 lat temu, a ELPA szacuje, że w Bułgarii jest ponad 500 tys. osób dotkniętych WZW typu B i C".

Druga część rozmów przy okrągłym stole poświęcona zostanie wymianie najlepszych praktyk w państwach członkowskich. Jak wyjaśnia pani Reic: "Celem jest zmniejszenie liczby nowych infekcji oraz polepszenie jakości życia pacjentów cierpiących na WZW typu B oraz C na skalę całego kraju".

Rozmowy przy okrągłym stole zgromadzą specjalistów z różnych organizacji m.in. z Komisji Europejskiej, Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Europejskie Towarzystwo Badań nad Wątrobą (EASL) oraz ELPA, jak też specjaliści z Francji i Szkocji, Europejskiego Forum Pacjentów (EPF), Światowe Zgromadzenie Zdrowia (WHA).

Wspierając tę inicjatywę, organizacja ELPA zleciła instytutowi Health Consumer Powerhouse (HCP) opracowanie Europejskiego Konsumenckiego Indeksu WZW z rankingiem państw członkowskich UE (oraz Norwegii, Chorwacji i Szwajcarii) pod kątem ich osiągnięć w zakresie opieki zdrowotnej w odniesieniu do WZW typu B i C. Indeks będzie skutecznym narzędziem ulepszenia leczenia schorzeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby. Ma zostać opublikowany w październiku 2012 r. w Brukseli.