Pieniądze pochodzą z budżetu Białegostoku na 2017 roku.

Szpital wojewódzki jest jednym z największych szpitali w regionie, podlega samorządowi województwa podlaskiego. W placówce rodzi się najwięcej dzieci w regionie - około 1,8 tysiąca rocznie.

Dzięki dotacji w połowie 2017 roku na oddział ginekologii mają trafić zarówno stacjonarne i mobilne urządzenia do KTG (kardiotokografii) płodu oraz nowoczesne łóżka porodowe. Łącznie mają kosztować 525 tys. zł, z czego 500 tys. zapewnia miasto Białystok.

Dyrektor szpitala wojewódzkiego Cezary Nowosielski podkreśla, że to bardzo ważny sprzęt dla funkcjonującego od połowy stycznia 2017 roku nowego oddziału ginekologii w tym szpitalu. Inwestycja - przebudowa i modernizacja - kosztowała 30 mln zł. Została w całości sfinansowana z budżetu województwa podlaskiego.

Szpital kupi nowoczesny system monitorowania tętna płodu, który - jak mówił Nowosielski - składa się ze stacji i ośmiu aparatów KTG, w tym dwóch bezprzewodowych, dzięki którym pacjentki "będą mogły swobodnie poruszać się po terenie szpitala". Badanie KTG należy do najbardziej podstawowych wykonywanych u kobiet w ostatnich tygodniach ciąży, bo pomaga monitorować czynności serca dziecka oraz skurcze macicy.

Zostaną też kupione trzy nowoczesne łóżka porodowe umożliwiające poród w różnych pozycjach oraz wózki szpitalne do przewożenia noworodków. Szpital będzie ogłaszał przetarg na zakup tych sprzętów.

Dyrektor szpitala dodał, że oddziałowi ginekologii brakuje jeszcze sprzętu do opieki neonatologicznej - nowoczesnych inkubatorów, stanowiska do resuscytacji noworodków, łóżeczek noworodkowych. Taki sprzęt ma zostać dokupiony dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej, z programów transgranicznych. Ma kosztować około milion złotych.

Nowy oddział ginekologii szpitala wojewódzkiego mieści się w czteropiętrowym budynku z izbą przyjęć, ginekologicznym szpitalnym oddziałem ratunkowym, poradniami, oddziałem pediatrycznym i neonatologii dziecięcej z patologią noworodka i intensywną terapią. Jest też blok porodowy z czterema salami porodowymi, blok operacyjny z salą do cięć cesarskich. Na oddziale jest 68 łóżek w dwuosobowych salach z łazienkami. (pap)

 [-OFERTA_HTML-]