Inwestycja kosztowała 11 mln złotych. 5,9 mln zł kosztował aparat, pozostałe środki wydano na adaptację pomieszczeń w starym budynku, w którym kiedyś mieściła się szpitalna kuchnia.

Szpital otrzymał 3,5 mln zł dotacji z Ministerstwa Zdrowia, 5 mln zł dołożył Urząd Marszałkowski w Białymstoku,  resztę dołożył szpital.

Białostockie Centrum Onkologii nie miało dotychczas sprzętu do rezonansu magnetycznego i badania zamawiało w innych placówkach. Za badania płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski poinformował, że wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na świadczenia, by w Centrum Onkologii z badań rezonansem mogli korzystać nie tylko pacjenci tej placówki, ale także inni pacjenci spoza szpitala, którzy będą mieli skierowania na takie badania. Dodał, że nowy sprzęt pozwoli na skrócenie kolejek do badań.

W regionie jest 8 miejsc, gdzie wykonywane są badania rezonansem, z czego 3 w Białymstoku. W 2013 roku wykonano w nich 28,7 tysięcy badań rezonansem magnetycznym.

Białostockie Centrum Onkologii przyjmuje rocznie na leczenie w szpitalu około 8 tysięcy pacjentów, przyszpitalna poradnia udziela rocznie 64 tysięcy porad. Liczby te stale rosną. Szpitalowi bardzo potrzebny jest również nowy tomograf komputerowy, bo obecnie używany jest bardzo obciążony czasowo, przez co na badania trzeba czekać. Trwają starania o środki na ten cel. (pap)