Podczas Mobilnego Miesiąca Zdrowia po Polsce krążą cztery rodzaje specjalnych autobusów, przeznaczonych do przeprowadzania badań, są to: spirobus, kardiobus, osteobus i autobus zdrowia. W każdym z nich eksperci zajmują się innymi przypadłościami oraz dolegliwościami. 

Osoby palące papierosy oraz cierpiące na kaszel i duszności powinny przebadać swoje płuca w pierwszym z wymienionych pojazdów. W kardiobusie można natomiast poznać wyniki analizy wieku serca, podczas gdy analizę gęstości minerałów tkanki kostnej przeprowadzą specjaliści w osteobusie. W dopełniającym całą akcję autobusie zdrowia wszyscy zainteresowani przebadają między innymi włosy i skórę twarzy, sprawdzą ciśnienie i poziom cukru oraz skorzystają z porad zdrowotnych, dietetycznych, a także dermokonsultacji.
 
Nie tylko badania

Specjaliści w autobusach udzielą również porad, które będą przydatne w walce z cukrzycą, 
nadwagą, otyłością czy niedowagą oraz przeprowadzą analizę składu ciała. 
– Dietetyka jest teraz dziedziną modną i popularną, jednak na jej temat krąży mnóstwo mitów. Ludzie często kierują się tym, co znajdą w Internecie lub zobaczą w telewizji, wpadając w pułapkę potencjalnie zdrowego żywienia, które tak naprawdę okazuje się szkodliwe. Dlatego ważna jest rozmowa z ekspertem i obalenie nieprawdziwych przekonań – podsumowuje Natalia Pokorna, dietetyk współpracujący z organizatorem.
 
Mobilny Miesiąc Zdrowia rozpoczął się od województwa śląskiego i we wrześniu 2016 odwiedził między innymi Katowice, Chorzów, Bytom czy Gliwice. Teraz rusza w dalszą drogę i zatrzyma się w województwie opolskim, dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim, podkarpackim i lubelskim. 

Organizatorem akcji jest Fundacja ZIKO dla Zdrowia, która ma na celu między innymi  szerzenie edukacji oraz promocji z zakresu ochrony zdrowia.

 [-OFERTA_HTML-]

Rozkład jazdy:
Autobus zdrowia:

trasa VII 19.10 Zielona Góra
• dermokonsultacje
• porady zdrowotne
• badanie skóry twarzy i włosów
• porady dietetyczne

Spirobus:
19.10 Wrocław, Plac Legionów 13
25.10 Wrocław, Ustronie 1-3
26.10 Polkowice, Chopina 38

Osteobus:
18.10 Wrocław, Krakowska 1
21.10 Wrocław, Traugutta 92
27.10 Legnica, NMP 5

Kardiobus:
17.10 Wrocław, Drobnera 10
20.10 Wrocław, Pomorska 61
24.10 Opole, Krakowska 31
26.10 Polkowice, Chopina 38

Szczegółowy harmonogram dostępny jest pod numerem infolinii: 12 687 57 90 oraz na stronie internetowej pod adresem http://www.zikodlazdrowia.org/.