Szkolenia online SPZOZ w nowej rzeczywistości: skuteczne narzędzia naprawcze po uchwale SN 16.07.2026 r., godz. 12:00
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Będą zmiany w uprawnieniach inspektorów ochrony radiologicznej

Na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowany został projekt rozporządzenia w sprawie nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej w pracowniach stosujących aparaty rentgenowskie w celach medycznych.

Projekt rozporządzenia określa szczegółowe warunki i tryb nadawania przez Głównego Inspektora Sanitarnego uprawnień inspektorom ochrony radiologicznej w pracowniach używających aparatów, a także typy tych uprawnień. Uregulowane zostaną ponadto: sposób i tryb przeprowadzania egzaminu, kwestie związane z przeprowadzaniem szkoleń oraz tryb uzyskiwania wpisu do rejestru.

Przedmiotowe rozporządzenie zastąpi obecnie obowiązującą regulację tj. rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 grudnia 2006 r. w sprawie nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej w pracowniach stosujących aparaty rentgenowskie w celach medycznych (Dz. U. Nr 239, poz. 1737).

W stosunku do poprzedniego rozporządzenia, projekt zakłada zwolnienie lekarzy dentystów ubiegających się o uprawnienia typu S z obowiązku posiadania stażu pracy przy źródłach promieniowania jonizującego. Uznano bowiem, za wystarczające doświadczenie zdobyte w czasie studiów.

Proponowane zmiany dotyczą również zasad przeprowadzania egzaminu, którego pozytywny wynik jest warunkiem nadania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej typu R i S. Mają zostać wprowadzone bardziej przejrzyste i obiektywne kryteria oceny, przede wszystkim dzięki odpowiedniemu systemowi punktacji.

Rozporządzenie zostało przekazane 21 listopada 2012 r. do konsultacji zewnętrznych. Termin na zgłaszanie uwag upływa 4 grudnia. Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: www.mz.gov.pl

Polecamy książki prawnicze o tematyce zdrowotnej