Z tematyką wiedzy pacjentek stosujących antykoncepcję doustną zmierzyli się ginekolodzy uczestniczący w programie edukacyjnym „Antykoncepcja dla Ciebie”. Badanie wiedzy pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających doustną antykoncepcję hormonalną w zakresie prawidłowego stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych zostało przeprowadzone przez firmę Brass Research & Development. Danych do badania dostarczyli ginekolodzy, którzy przeprowadzili wywiad z 17 760 pacjentkami w okresie od października 2015 roku do października 2016 roku.

Lekarze badający wiedzę uczestniczek programu ocenili, że 53,2 procenta badanych pań dysponowało wiedzą częściową o stosowanej metodzie antykoncepcji, a 40,6 procenta kobiet posiadało pełną wiedzę w tym zakresie. Zdaniem lekarzy, 6,3 procenta uczestniczek badania nie posiadało odpowiedniej wiedzy o tabletkach antykoncepcyjnych.

Z badań wynika, że jedna na dziesięć użytkowniczek tej metody, które uczestniczyły w badaniu, nie wiedziała o tym, że największa skuteczność tabletek antykoncepcyjnych zostanie zachowana, gdy zażywa się je każdego dnia o tej samej porze. Ponad jedna piąta nie posiadała wiedzy o tym, jak zachować się w przypadku pominięcia jednej dawki. 

Ponad 20 procent badanych nie była też świadoma tego, że w przypadku, gdy pominięta została tabletka i upłynęło więcej niż 12 godzin od jej planowego przyjęcia, skuteczność antykoncepcji może być zmniejszona. Poza tym aż cztery na dziesięć Polek objętych badaniem nie wiedziało, w jaki sposób inne przyjmowane przez nie preparaty mogą wpłynąć na skuteczność antykoncepcji doustnej.

Badania pokazujące, że Polkom wciąż brakuje podstawowej wiedzy na temat prawidłowego stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej są spójne z tezami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG). Według lekarzy-ginekologów, antykoncepcja hormonalna pozostaje najskuteczniejszym sposobem zapobiegania ciąży, a ewentualna nieskuteczność wynika z błędnego jej stosowania. Jak wskazuje PTG, co piąta kobieta zażywająca pigułki antykoncepcyjne zapomina przyjąć dwie lub nawet więcej tabletek przypadających na jeden cykl, a niemal co druga przyznaje się do pomijania jednej tabletki w danym cyklu.

Zdaniem lekarzy, jedna na dziesięć pacjentek, które stosują tabletki antykoncepcyjne, potrzebuje więcej wiedzy na temat korzystania z tego środka. Ważnym źródłem wiedzy pozostaje internet - dla około 40 procent badanych pań oczekiwanym materiałem informacyjnym mógłby być poradnik lub strona www. Kluczowy jednak okazuje się kontakt z lekarzem. Ponad 60 procent badanych kobiet wskazało, że kontakt ze specjalistą jest najbardziej pożądanym źródłem wiedzy na temat poprawnego stosowania środków antykoncepcyjnych.


Czytaj także: Rynek aptek - co się zmieni?>>>


- Antykoncepcja hormonalna jest jednym z ważniejszych osiągnięć medycyny XX wieku, gdyż zabezpiecza przed nieplanowaną ciążą dając poczucie bezpieczeństwa i wolności kobiecie, ale również spełnia ogromną rolę terapeutyczną, wykorzystując swe działania pozaantykoncepcyjne. Przedstawione wyniki badania wskazują na coraz większą świadomość kobiet w kwestii pozaantykoncepcyjnych korzyści wynikających ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Ponadto, kobiety bardziej świadomie rozmawiają z lekarzem o swoich potrzebach zdrowotnych, w zaspokojeniu których może pomóc stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Znikają popularne mity dotyczące antykoncepcji hormonalnej, takie jak na przykład ciąża mnoga po jej odstawieniu, czy niepłodność. Kobiety mają świadomość, iż odpowiedni dobór terapii jest kwestią kluczową, aby mogły cieszyć się wszystkimi zaletami wynikającymi z korzystania danej metody. Wydaje się, że XXI wiek to czas na jeszcze lepszą edukację personelu medycznego oraz pacjentek w zakresie antykoncepcji oraz szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej – podsumowuje profesor dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

„Antykoncepcja dla Ciebie” to program edukacyjny dla pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających doustną antykoncepcję hormonalną. Jako podsumowanie programu, przygotowany został raport „Poszerzenie wiedzy pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających doustną antykoncepcję hormonalną w zakresie prawidłowego stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych w celu zapewnienia jak największej skuteczności antykoncepcyjnej”, którego autorem jest Brass Research & Development.


Źródło: Gedeon Richter