Przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS) uzasadniając przedstawiony wniosek mówił, że od roku gwałtownie narasta kryzys w polskiej służbie zdrowia. Jak przekonywał, dzieje się tak w wyniku fatalnej polityki zdrowotnej państwa.

"W czasie rocznych rządów minister Bartosz Arłukowicz nie powstrzymał procesu dezintegracji systemu opieki zdrowotnej (...), nie kreuje polityki zdrowotnej państwa, a wręcz przeciwnie, pogłębia wszechobecny w systemie chaos" - mówił Piecha. Skrytykował też ustawę refundacyjną, długie kolejki do świadczeń, wstrzymywanie planowych przyjęć.

Z kolei Arłukowicz zarzucił przewodniczącemu komisji, że gdy był on wiceministrem zdrowia w latach 2005-2007, mógł m.in. zreformować NFZ i oddłużyć szpitale. Dodał, że przez miniony rok ministerstwo zajmowało się m.in. wprowadzeniem ustawy refundacyjnej, aby zapewnić dostęp do nowoczesnych leków dla pacjentów oraz wdrożeniem systemu e-WUŚ, który ułatwia pacjentom dostęp do lekarzy. "Pan jest wizjonerem, a my wprowadzamy konkretne działania dla pacjenta" - zwrócił się do Piechy. (PAP)