Konkurs o tytuł Społecznika Roku jest kontynuacją idei podjętej przez Fundację "Pomoc społeczna SOS" w 1997 r. Obecnie konkurs organizowany jest przez tygodnik „Newsweek Polska” we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i Akademią Rozwoju Filantropii.

Tegoroczne nagrody przyznano w czwartek podczas uroczystej gali.

Laureatka konkursu poza tym, że jest kierowniczką przychodni dla bezdomnych w Warszawie, jest też chirurgiem w Szpitalu Praskim w Warszawie.

Kapituła konkursu nagrodziła Obcowską za "bezinteresowną pomoc osobom bezdomnym poprzez zapewnienie im dostępu do bezpłatnej opieki medycznej i terapii, skuteczną walkę z poważnym problemem społecznym oraz za angażowanie we wspólne działania na rzecz potrzebujących studentów medycyny, lekarzy i wielu innych osób".

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, który wziął udział w uroczystej gali przypomniał, że tytuł Społecznika Roku zaczęto przyznawać z inicjatywy Jacka Kuronia, który w ten sposób odpowiedział na prośbę Wisławy Szymborskiej. "Po jego głosie wciąż jeszcze drży powietrze. Nie tylko w ministerstwie pracy, ale wszędzie tam, gdzie są ludzie, którzy robią coś dla innych" - mówił Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił, że Kuroń zarówno dla niego, jak i dla wszystkich osób, które działają społecznie, jest niedoścignionym wzorem jako twórca polskiej polityki społecznej. "Wy kontynuujecie jego dzieło" - dodał, zwracając się do nominowanych i uczestników gali. Wskazał też, że działalność społeczna to tworzenie polskiego kapitału społecznego, a tym samym - troska o lepszą Polskę.

Minister wspominał, że poznał Jacka Kuronia, mając 10 lat – Kuroń i ojciec Kosiniaka-Kamysza byli członkami tego samego rządu. "Nigdy nie przypuszczałem, że zasiądę na jego miejscu" - mówił.

W tegorocznym konkursie przyznano także dwa wyróżnienia. Kapituła wyróżniła Krystynę Wechmann, założycielkę i prezeskę Poznańskiego Towarzystwa Amazonki, założycielkę pierwszego w Polsce klubu Amazonek, wiceprezeskę Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych. Wyróżnienie otrzymała m.in. za "wieloletnią działalność na rzecz kobiet chorych na raka piersi, walkę o ich powrót do zdrowia oraz dobrą jakość życia, za działania na rzecz wprowadzenia najwyższych standardów diagnozy i terapii nowotworów".

Drugie wyróżnienie przyznano Annie Czerniak, założycielce i prezesce zarządu Fundacji Dr Clown za "wieloletnią działalność na rzecz chorych dzieci przebywających w szpitalach, rozwój wolontariatu, za innowacyjność i zasięg społecznego zaangażowania oraz włączanie do inicjatywy terapii śmiechem ogromnej rzeszy ludzi i instytucji w Polsce".

Podczas czwartkowej gali nagrodzono również inicjatywy zrealizowane w ramach programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Wyróżniono partnerstwo, którego liderem jest Stowarzyszenie Europa i My, w ramach którego zrealizowano projekt "TV-oja okolica" - lokalnej telewizji obywatelskiej współtworzonej przez mieszkańców. Nagrodę otrzymała również inicjatywa, której liderem jest Biłgorajski Fundusz Ziemi Lokalnej. W ramach partnerstwa zrealizowano projekt "Przestrzeń S.O.W.A" na rzecz zagospodarowania lokalnego parku.

Wyróżnienie dostało także LGD Partnerstwo Drawy za projekt "Wystrzałowa przyjaźń drawsko-złocieniecka", w ramach którego udało się odbudować przyjazne stosunki między mieszkańcami dwóch miejscowości w woj. zachodniopomorskim.