28 milionów dla Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
23 czerwca 2015 zarząd województwa podlaskiego przyznał Uniwersytetowi Medycznego w Białymstoku dofinansowanie na zakup nowoczesnej aparatury. Koszt inwestycji wynosi 35 mln zł, wysokość dofinansowania to 28,1 mln zł.
W ramach projektu zostanie kupiona nowa aparatura i urządzenia, potrzebne do prowadzania działań badawczo-rozwojowych przez jednostki wchodzące w skład Centrum Badań Innowacyjnych PLUS, czyli centrum badań klinicznych, pracownię technik mikrobiologicznych i nanobiomedycznych, zakład fizjologii, klinikę chorób zakaźnych i hepatologii, II klinikę nefrologii z oddziałem leczenia nadciśnienia tętniczego i pododdziałem dializoterapii, zakład medycyny regeneracyjnej i immunoregulacji oraz zakład diagnostyki chorób neurozwyrodnieniowych.
Czytaj: Białystok: Uniwersytet Medyczny chce stworzyć centrum cyklotronowe >>>
Badania mają dotyczyć między innymi wczesnego wykrywania i terapii cukrzycy, otyłości, zaburzeń metabolicznych, chorób neurodegeneracyjnych, przewlekłych chorób nerek i wątroby oraz chorób nowotworowych.
Projekt znajdował się liście podstawowej inwestycji kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2007-2013, czyli najważniejszych w regionie. Decyzją zarządu województwa został skierowany do realizacji i otrzymał dotację.





