Sprawie będzie przewodniczył prezes opolskiego sądu rejonowego Hubert Frankowski, który powiedział, że akt oskarżenia został dostarczony stronom. Lekarka w przesłanej sądowi odpowiedzi podtrzymała, że nie przyznaje się do zarzucanego jej czynu.

Akt oskarżenia dotyczący sprawy porodu córek bliźniaczek Bartłomieja Bonka w lipcu 2014 do opolskiego sądu skierowała tamtejsza prokuratura okręgowa. Rzeczniczka prokuratury Lidia Sieradzka informowała wtedy, że w śledztwie nie znaleziono podstaw do przedstawienia zarzutów żadnej innej osobie z personelu szpitala.

Córki Barbary i Bartłomieja Bonków urodziły się w listopadzie 2012 roku w Samodzielnym Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu. Pierwsza przyszła na świat w dobrym stanie, druga - po 45 minutach - w złym, z ostrym niedotlenieniem mózgu. Dziewczynka zmarła 13 lutego 2014 po długiej walce rodziców o jej życie.

Powołana po porodzie przez szpital wewnętrzna komisja uznała, że prowadzący poród lekarze popełnili błędy, między innymi nie podjęli decyzji o cesarskim cięciu. Dyrekcja szpitala złożyła w tej sprawie doniesienie do prokuratury, a dwóch lekarzy straciło stanowiska. Opolska prokuratura pod koniec maja 2014 postawiła zarzut prowadzącej poród lekarce Hannie Ż., która wówczas była zastępcą ordynatora oddziału patologii ciąży. Dotyczył on nieumyślnego spowodowania ciężkiej choroby, a w konsekwencji śmierci jednej z dziewczynek.

Śledczy wyjaśniali wtedy, że zarzut jest wynikiem decyzji lekarki o tym, że po urodzeniu się pierwszej z bliźniaczek dalej prowadzono poród siłami natury, zamiast przeprowadzić cesarskie cięcie. Przesłuchiwana w maju jako podejrzana Hanna Ż. skorzystała z prawa do odmowy wyjaśnień. W procesie może jej grozić kara do 5 lat więzienia.

Pełnomocnik rodziny Bonków w rozpoczynającym się procesie karnym mecenas Joanna Kopania powiedziała, że rodzice zmarłej dziewczynki będą w sprawie występowali jako oskarżyciele posiłkowi.

Równolegle do rozpoczynającej się sprawy karnej toczyć się będzie nadal rozpoczęta w roku 2013 sprawa cywilna.

Na początku 2013 roku rodzina Bonków złożyła pozew o odszkodowanie przeciw opolskiemu szpitalowi, domagając się 2 mln zł zadośćuczynienia i 200 tys. zł odszkodowania, 10 tys. zł miesięcznie w formie renty dla córki oraz ustalenia odpowiedzialności za skutki błędu lekarskiego.

Proces w tej sprawie rozpoczął się pod koniec lipca 2013 roku. Jeszcze w lipcu 2013 roku sąd zobowiązał szpital do comiesięcznego płacenia na rzecz córki sztangisty renty w wysokości 8,5 tys., uwzględniając tym samym tzw. wniosek o zabezpieczenia powództwa. W lutym 2014 roku dziewczynka zmarła, a w kwietniu 2014 Sąd Rejonowy w Opolu uznał państwa Bonków za spadkobierców zmarłej córki, dzięki czemu sprawa cywilna może być kontynuowana. Proces cywilny będzie obecnie - w związku ze śmiercią dziewczynki - dotyczyć już tylko kwestii zadośćuczynienia i prawdopodobnie części odszkodowania, a nie renty.

Pełnomocnik rodziny Bonków w procesie cywilnym Bartłomiej Janyga poinformował, że obecnie akta tej sprawy są w dyspozycji biegłych. Na potrzeby cywilnego procesu rodziców zmarłej dziewczynki, w związku z obowiązującą w polskim prawie tzw. zasadą bezpośredniości, sąd musiał bowiem zlecić sporządzenie kolejnych opinii – mimo że wcześniej zostały one wykonane w sprawie karnej. Będą to między innymi opinie biegłych z zakresu ginekologii i położnictwa, pediatrii i dziedzin pokrewnych. Mają zdiagnozować stan, w jakim było dziecko po narodzinach.(pap)