- Współfinansowanie projektu ze środków Mechanizmu Finansowania EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowania umożliwiło nam dotarcie z mammografią do kobiet w całej Polsce. W ciągu roku dotarliśmy do tysięcy pacjentek z dużych i małych miast oraz zorganizowaliśmy ponad 140 warsztatów, połączonych z nauką samobadania piersi, podczas których na specjalnych fantomach eksperci pokazywali kobietom jak odpowiednio się zbadać. Spotkania, przy wsparciu lokalnej administracji, udało nam się zorganizować zarówno w małych, jak i dużych miejscowościach. Co ciekawe, często brali w nich udział również mężczyźni – dodaje Anna Siondalska, dyrektor Regionu Mammografia.

Dzięki środkom norweskich zakupione zostały trzy nowe mammobusy, wymieniono także 15 aparatów mammograficznych w mammobusach, zrealizowano szkolenia dla personelu.
Według danych WHO zapadalność na raka piersi w Polsce wynosi ponad 17 tysięcy rocznie, będąc jedną z częstszych przyczyn umieralności. Grupą, która jest szczególnie narażona na zachorowalność są właśnie osoby starsze. Zdecydowany wzrost, wynoszący aż do 2 500 postawionych diagnoz dotyczących nowotworu piersi, notowany jest u kobiet powyżej 50. roku życia .

Najczęstszymi czynnikami towarzyszącymi zachorowaniu na raka piersi są oprócz wieku także czynniki genetyczne oraz dodatkowe schorzenia i dolegliwości piersi. Kluczową rolę odgrywa także systematyczna samokontrola i regularne badanie profilaktyczne. Za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40. roku życia jest obecnie uznana mammografia. 

- Jest ona również najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat. Jest  to badanie o wysokiej czułości i swoistości, które pozwala na wykrycie zmian we wczesnym stadium zaawansowania– wyjaśnia dr Małgorzata Cymerman, dyrektor medyczny Regionu Mammografia Lux Med Diagnostyka.

USG piersi jest natomiast metodą zalecaną szczególnie w przedziale wieku 20–40 lat (badanie pierwszego wyboru) lub w każdym wieku jako badanie uzupełniające  w celu rozwiania wątpliwości powstałych w badaniu mammograficznym. Badania USG nie wykorzystuje się jednak do badań przesiewowych.

 

 [-OFERTA_HTML-]


Grupa Lux Med to największa sieć medyczna w Polsce, która działa w zintegrowanym modelu skoordynowanej opieki zdrowotnej, a Lux Med Diagnostyka to jeden z największych usługodawców diagnostyki obrazowej w Polsce. Świadczy usługi medyczne w zakresie diagnostyki obrazowej dla pacjentów, lekarzy oraz partnerów prywatnych i publicznych. Wykonuje badania z zakresu rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, mammografii, USG, RTG oraz w ramach teleradiologii. Zarządza jedną z największych sieci placówek diagnostycznych w Polsce, oferując pacjentom wysoki poziom usług, a partnerom biznesowym efektywne kosztowo rozwiązania outsourcingu medycznego i teleradiologii.

Centra Lux Med Diagnostyka działają na terenie publicznych szpitali oraz jako samodzielne ośrodki w całej Polsce. Własne i współzarządzane placówki znajdują się w Warszawie, Bielsku Podlaskim, Częstochowie, Gdańsku, Inowrocławiu, Kłobucku, Koninie, Krakowie, Lublinie, Lublińcu, Łomży, Łodzi, Mielcu, Opolu, Pajęcznie, Poznaniu, Toruniu, Wołominie oraz Wrocławiu. 

 

Źródło: Lux Med