Na niebiesko zmienią swoją iluminację tysiące budowli w 45 krajach. W Polsce podświetlone będą m.in. obiekty w Warszawie: Pałac Kultury i Nauki, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Most Śląsko–Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych, siedziba Rzecznika Praw Obywatelskich. Ponadto na niebiesko zaświecą: Ratusz w Kaliszu, Zamek w Lublinie, Manufaktura w Łodzi, Spodek w Katowicach i Pałac pod Baranami w Krakowie.

Z inicjatywy Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu w kolorze niebieskim zostanie oświetlony gmach Sejmu (od strony ul. Wiejskiej).

Obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu rozpoczną się o godz. 9. uderzeniem w dzwon na Sali Notowań GPW, a o godz. 19.30 w Pasażu Wiecha w Warszawie zebrać się mają rodziny osób z autyzmem, by wykonać pamiątkowe zdjęcie. W Warszawie odbędzie się też pokaz specjalny filmu dokumentalnego „Maria i Ja", który opowiada o codzienności 12-letniej Marii, Hiszpanki, dotkniętej autyzmem.

Propagująca akcję w Polsce Fundacja SYNAPSIS podkreśla, że 2 kwietnia każdy z nas może wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem: dodać coś niebieskiego do ubrania, propagować logo akcji w internecie (np. na Facebooku), a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazać 1 proc. podatku lub darowiznę).

2 kwietnia to jednak nie wszystko. Jak co roku dzień ten rozpocznie Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Przez cały kwiecień organizacje zajmujące się autyzmem będą podkreślały wzrost liczby osób dotkniętych tym problemem.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie - podkreślają eksperci.

Wiceprezes Fundacji SYNAPSIS Joanna Grochowska podkreśliła w rozmowie z PAP, że edukacja społeczeństwa na temat autyzmu jest tak ważna, bo liczba diagnozowanych przypadków wciąż wzrasta.

"ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z największych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS. Nieleczony może być przyczyną ciężkiej niepełnosprawności. Tymczasem stosowane dziś metody terapii autyzmu dają szansę na znaczną poprawę funkcjonowania dziecka. By efekt terapeutyczny był skuteczny diagnoza musi być jednak postawiona jak najwcześniej" - powiedziała Grochowska.

Dodała, że bez szybko podjętej terapii u dziecka dotkniętego autyzmem pogłębiać się będą podstawowe problemy jak trudności w komunikowaniu czy kontaktach z innymi. "Ponieważ dziecko nie rozumie co się z nim dzieje to w powszechnym odbiorze zachowuje się nieodpowiednio, może być np. obcesowe, przerywać rozmowę, bo chce rozmawiać tylko na je interesujący temat. Ludzie będą to brali za złośliwość, a dziecko jest po prostu bezradne" - mówiła Grochowska.

Dlatego jednym z projektów, które wdraża Fundacja jest zbiórka pieniędzy na uruchomienie pierwszego w Polsce programu wykrywania autyzmu niemowląt i małych dzieci przed 18 miesiącem życia.

Program ma pozwolić "wyłapywać niepokojące objawy u dzieci z grup ryzyka". Te grupy to m.in. dzieci, których starsze rodzeństwo, któreś z rodziców, ktoś z dalszej rodziny ma już zdiagnozowane zaburzenia spektrum autyzmu; wcześniaki, szczególnie te z wagą urodzeniową poniżej 1500 gramów; dzieci z ciąż i porodów z powikłaniami; dzieci z opóźnionym rozwojem psychoruchowym.

Jak pokazują statystyki w Europie żyje dziś 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że zaburzenie to dotyka 1 osobę na 150. Według amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Centers for Desease Control and Prevention) autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Zajmujące się tematem organizacje wskazują, że rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu został ustanowiony sześć lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.