Księga Pamięci Wrocławia to organizowana przez wrocławski samorząd i Towarzystwo Miłośników Wrocławia cykliczna impreza. Jej celem jest uhonorowanie najwybitniejszych wrocławian, którzy pracują w różnych zawodach i odnoszą sukcesy. Odbyły się już gale między innymi podczas których nagradzano sportowców, ludzi kultury, prawników. W piątek 13 edycja poświęcona była wybitnym lekarzom.

Złote medale przyznane przez prezydenta miasta "Zasłużony dla miasta Wrocławia" odebrali chirurg profesor Bogdan Łazarkiewicz, ortopeda profesor Andrzej Wall oraz lekarz i społecznik dr Jan Gnus.

- Jestem mile zaskoczony, że o mnie pamiętano, choć jestem już dawno na emeryturze i dobiegam 90 lat życia. Przyjechałem do Wrocławia w 1946 roku, gdy większości z państwa siedzących na sali jeszcze nie było na świecie. Dziękuje za pamięć - powiedział profesor Łazarkiewicz, były rektor medycznej uczelni, wychowawca kilku pokoleń chirurgów i autor ponad 260 medycznych publikacji.

Profesor Wall to ortopeda, który po raz pierwszy w Polsce w latach 80-tych zastosował metodę Ilazarowa, polegającą na wydłużaniu krótszej kończyny. Dr Gnus to specjalista w endoskopii, chirurg ogólny i gastroenterolog, ale też i społecznik, od 15 laty działający w schronisku dla bezdomnych im. Brata Alberta.

- W schronisku spotkałem już byłego wiceprezydenta miasta czy byłego wicewojewodę. Przekonałem się, że bezdomność może dotknąć naprawdę każdego, dlatego przekonałem się, że warto pomagać wszystkim - powiedział dr Gnus.

 [-DOKUMENT_HTML-]

"Diament Wrocławia" przyznany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia odebrał profesor Szymon Dragan, szef kliniki ortopedii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, uczeń prof. Walla.

- Ten diament to nagroda dla wszystkich pracowników naszej kliniki, która niedługo będzie obchodzić 60.lecie. Mogę obiecać ten diament nie zamieni się w proch - powiedział profesor Dragan.

Złotymi odznakami TMW uhonorowano: dr Lidię Hirnle, dr Halinę Flisiak-Antonijczuk, dr Jerzego Bogdana Kosa i dr Wiesława Prastowskiego.

Pomysłodawczynią i prowadzącą księgę jest była radna miejska, dziennikarka Wanda Ziembicka-Has.(pap)