Życie z przewlekłym schorzeniem reumatycznym jest trudnym doświadczeniem. Chorzy niekiedy zmuszeni są całkowicie zmienić tryb życia i ograniczyć dotychczasową aktywność.

– Osoby cierpiące na schorzenia reumatyczne przede wszystkim borykają się z bólem, w gruncie rzeczy jest to ból stały. Borykają się też z lękiem o to, czy za jakiś czas będą sprawne, czy utrzymają pracę, czy będą mogły się opiekować swoimi dziećmi, czy będą mogły skończyć szkoły – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Jakub Górecki, który choruje na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Reumatyzm objawia się charakterystycznymi bólami stawów, utrudnieniem w wykonywaniu ruchów, sztywnością stawów, obrzękami kończyn i ich zaczerwienieniem. Z badań wynika, że kobiety zapadają na choroby reumatyczne trzy razy częściej niż mężczyźni. Jakub Górecki od niemal 25 lat choruje na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Pierwsze objawy pojawiły w wieku 13 lat.

– Osoby, które cierpią na choroby reumatyczne, są narażone na pewne wykluczenie, bo to są choroby, które przynajmniej w początkowym okresie ograniczają sprawność, energię życiową i możliwości nie są widoczne. Bólu nie widać – dopóki ja tu nie upadnę, to nie będzie widać, że mnie cokolwiek boli – tłumaczy Jakub Górecki.

Reumatyzm obejmuje nie tylko stawy, lecz cały układ ruchu. Lekarze dzielą choroby reumatyczne na dwie grupy – schorzenia związane ze starzeniem się tkanek, na przykład zwyrodnienie stawów czy osteoporoza, i nie powiązane z wiekiem, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów czy toczeń.

– Kłopot polega również na tym, że ludzie bardzo często kojarzą reumatyzm z podeszłym wiekiem, a tutaj mamy do czynienia z osobami młodymi lub bardzo młodymi, w wieku 20–30 czy nawet kilkunastu lat. I one całe życie będą musiały zabiegać o to, być utrzymać sprawność. Jeśli to się nie uda, to nie skończą szkoły, nie podejmą pracy, nie będą mieli dzieci – podkreśla Jakub Górecki.

Schorzenia reumatyczne są nieuleczalne. Trzeba jednak robić wszystko, by ograniczać ból i dyskomfort. W Polsce jest niewiele organizacji wspierających tę grupę chorych oraz ich rodziny. Młodzi często nie wiedzą, do kogo się zwrócić o pomoc i sami muszą radzić sobie z problemami wynikającymi z choroby. Stowarzyszenie „3majmy się razem” pomaga chorym odnaleźć się w tej niełatwej sytuacji i wspiera dążenia młodych do uzyskania samodzielności, pracy czy założenia rodziny. Stąd też pomysł na kampanię „Reumatyzm ma młodą twarz”

– Kampania ma przede wszystkim na celu zwiększenie świadomości na temat chorób reumatycznych, żeby w społeczeństwie pojawiło się takie skojarzenie i taki pomysł, że reumatyzm ma młodą twarz i że osoby młode mogą na niego chorować. To jest jeden stereotyp, z którym walczymy, czyli ten związany z wiekiem – mówi Monika Ziętek, Stowarzyszenie „3majmy się razem”.

W ramach kampanii ruszyła specjalna strona www.reumatyzmmamlodatwarz.pl. Jest to swoiste kompendium wiedzy na temat chorób reumatycznych. Wiele przydatnych informacji można również znaleźć na portalach społecznościowych Stowarzyszenia „3majmy się razem”.