- To bardzo ważne, żeby nagradzać najważniejsze inicjatywy studenckie i w ten sposób prowadzić do zbliżenia całego środowiska. Taka jest właśnie misja ProJuvenes – mówił Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej w trakcie otwarcia gali.

Według Michała Kuczmierowskiego, przedstawiciela partnera głównego nagród – programu Santander Universidades, realizowanego w Polsce przez bank BZ WBK należący do grupy Santander – warto wspierać studenckie inicjatywy, bo to właśnie wśród studentów widać różnorodność pomysłów i projektów, które niosą ze sobą konkretną wartość. Kuczmierowski przedstawił także cel programu Santander Universidades działającego w Polsce i wielu innych krajach.
 
Nagrody ProJuvenes 2014 zostały wręczone w 7 kategoriach, w 6 przypadkach zwycięzców wybrali sami studenci w głosowaniu, a jedną nagrodę – w kategorii Dziennikarz – przyznała Kapituła ProJuvenes.
 
 
Nagrodzona w kategorii NGO została Fundacja Rozwoju Wolontariatu, która w pokonanym polu pozostawiła Polską Akcję Humanitarną i Forum Młodych Dyplomatów.
 
Urszula Mirowska-Łoskot z Dziennika Gazety Prawnej zwyciężyła w kategorii Dziennikarz, w której laureata wybrała Kapituła ProJuvenes Jak stwierdził wręczający nagrodę przewodniczący PSRP, jest to efekt bardzo dobrej pracy redaktor dla środowiska akademickiego, w tym dla studentów i samorządów studenckich w Polsce.
 
Zwycięzcą w kategorii Media Studenckie okazał się MAGIEL, który w pokonanym polu pozostawił innych nominowanych, czyli: Uniwerek.tv, Akademickie Radio Luz, Gazetę Studencką UZetkę, Telewizję SETA i TV@UZ.
 
Nagrodę w kategorii Kultura Studencka otrzymał Kabaret Straszaki działający w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Nominowani do tej nagrody byli także: Kulturalia, Mistrzostwa Polski Smoczych Łodzi i Stage4You na UW.
 
Wielkimi brawami nagrodzono zwycięzcę w kategorii Naukowy Projekt Roku, którym okazali się konstruktorzy Łazika Badawczego SCORPIO. Pokonali oni w głosowaniu projekty: IRON WARRIORS oraz Inspiration Mars Student Design.
 
 
Program profilaktyczny „Dotknij Piersi” okazał się bezkonkurencyjny wśród nominowanych do nagród w kategorii Studencki Projekt Roku. Został on stworzony przez studentów ze Studenckiego Koła Naukowego działającego przy Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i zakłada promocję profilaktyki w zakresie zachorowań na raka piersi. Wśród innych nominowanych w tej kategorii znaleźli się: Bolid wyścigowy, Coolturalny Student UZ, Festiwal BOSS, Humaniści Kontratakują oraz Wystawa Dzieło Przypadku.
 
 
Największe emocje towarzyszyły głosowaniu w kategorii Juwenalia, w której zwyciężyły dwie imprezy: Kortowiada oraz Juwenalia Rzeszowskie. Oba wydarzenia przyciągnęły zawrotną liczbę głosujących, którzy docenili ciężką pracę włożoną w organizowanie tych świąt studenckich. Nominowani w tej kategorii byli także: Juwenlia UW, Juwenalia Politechniki Warszawskiej, Kozienalia oraz Juwenalia w Szczecinie.
 
Partnerem głównym nagród był program Santander Universidades, realizowany w Polsce przez BZ WBK. Patronami honorowymi byli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego. Gala odbyła się 7 listopada w warszawskim tearze Palladium.
Więcej informacji na: www.projuvenes.pl/