Według skarg, które złożono do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, niektórzy pracownicy w sposób wulgarny wyzywali i poniżali studentów. Wskazywali, że nie nadają się na studia medyczne i sugerowali rezygnację z nich. Studenci byli wyśmiewani i wyszydzani także z powodu swej niepełnosprawności. Do takich zachowań dochodziło m.in. podczas praktyk szpitalnych w obecności pacjentów. Niektórzy prowadzący uniemożliwiali studentom spełnianie potrzeb fizjologicznych w trakcie wielogodzinnych bloków zajęciowych. Część prowadzących miała stosować także przemoc fizyczną,  szarpiąc i uderzając studentów podczas zajęć.

Uczelnie za słabo chronią studentów przed molestowaniem>>

  

Niezależne zrzeszenie studentów rozmawia z władzami

Jak informuje NZS, w wyniku rozmów z władzami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, które odbyły się w poniedziałek (29.06.) podjęto kroki mające na celu podniesienie poziomu funkcjonowania uczelni. - Poszkodowani studenci mają możliwość skorzystania z nieodpłatnej pomocy psychologa. Do prokuratury zostały zgłoszone wszystkie przypadki molestowania. W związku z tym, aby realnie zadziałać, niezbędne będą relacje studentów, którzy nie obawiają się porozmawiać z władzami uczelni z ujawnieniem tożsamości - podkreśla Zrzeszenie.  -Ze strony władz SUM jest wola współpracy i jasny sygnał potępiający - mówiąc wprost - patologię, która ma miejsce w murach uczelni. Władze zwróciły się z prośbą do studentów, którzy przeprowadzali ankiety za pośrednictwem strony ŚUMemes o dostęp do jej opracowania. Pomoże to zweryfikować tę sytuację i wyciągnąć konsekwencje. Co napawa nadzieją – uczelnia już przed spotkaniem podjęła liczne działania mające poprawić sytuację w jej murach - dodaje NZS.

Niezależne Zrzeszenie Studentów deklaruje, że będzie nadal przyglądać się tej sprawie. - Zostajemy w stałym kontakcie ze studentami SUM. Dołożymy wszelkich starań do szybkiego, wspólnego opracowania systemu działań, który nie dopuści do powtórzenia podobnych przypadków w przyszłości - czytamy w opublikowanym w środę oświadczeniu.