W jednym z dwóch akademików Uniwersytetu Ekonomicznego COVID-19 potwierdzono u jednego studenta. W domach studenckich AGH jest sześć osób chorych na COVID-19. Zachorowania pojawiły się również na Białostockim Uniwersytecie Medycznym - rzecznik przypomniał, że zajęcia na uczelni od początku nowego roku akademickiego odbywają się w systemie hybrydowym, by zmniejszać ryzyko zakażania.

 

Nowy rok akademicki - zdalnie lub w reżimie sanitarnym>>

 

Zakażeni trafiają do izolatoriów

- Ta liczba zmienia się, raz maleje, raz rośnie – powiedziała rzeczniczka prasowa uczelni Anna Żmuda-Muszyńska. Zakażenia są rozproszone, w kilku budynkach. Jak wyjaśniła, zakażeni, i osoby objęte kwarantanną, trafiają do izolatoriów, które są w każdym akademiku. Stan chorych jest dobry. Pomoc w postaci zakupów dostarczają im inni studenci, ponieważ do akademików nie mogą wschodzić osoby z zewnątrz. Na AGH działa także MS-Patrol – to inicjatywa samorządu studentów, w ramach której zakażeni i osoby w kwarantannie otrzymują niezbędną pomoc. Odbiór śmieci od chorych następuje w porozumieniu z sanepidem i MPO. "Jesteśmy w stałym kontakcie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną” – powiedziała rzeczniczka AGH.

 

 

Uniwersytet Jagielloński odnotował jeden przypadek COVID-19 w akademiku przy ul. Bydgoskiej. Chodzi o studenta z Indii. Służby sanitarne przetransportowały chłopaka do placówki medycznej. - Osoby, które miały z nim kontakt, są w swoich pokojach na kwarantannach, nie korzystają z części wspólnych – powiedział Adam Koprowski z biura prasowego uczelni.

Podobnie zareagowały władze Białostockiego Uniwersytetu Medycznego - rzecznik UMB Marcin Tomkiel poinformował, że uczelnia udostępnia sanepidowi kontakt do studentów i osób, które miały z nimi styczność

- Aktualnie wszyscy studenci są dobrym stanie ogólnym. Przebywają w izolacji domowej na kwarantannie.  Uniwersytet w poczuciu odpowiedzialności wykonuje także testy studentom, którzy mają zaplanowane zajęcia w szpitalach klinicznych. Czekamy na dalsze wytyczne z sanepidu - poinformował rzecznik UMB Marcin Tomkiel - W porozumieniu z Sanepidem monitorujemy na bieżąco aktualną sytuację (...) UMB stosuje się do aktualnych zaleceń GIS i MZ. W akademikach obowiązuje noszenie maseczek, zachowywanie dystansu społecznego i zakaz odwiedzin osób z zewnątrz. Uczelnia zapewnia środki dezynfekcji, które dostępne są przy wejściu do każdego budynku w kampusie UMB - dodaje Tomkiel. Uczelnia nie ma na razie informacji, czy zakażony jest ktoś z wykładowców, czy ktoś z nich jest objęty kwarantanną.
(ms/pap)