Jedną z najbardziej dotkliwych podwyżek dla przeciętnych mieszkańców Bydgoszczy będzie wzrost opłat wodno-kanalizacyjnych. Wprawdzie w nowym cenniku zmniejszy się opłata za metr sześcienny wody, ale jednocześnie podrożeje taka sama ilość odprowadzanych ścieków i w sumie klienci Miejskich Wodociągów, korzystający z obu tych usług, zapłacą więcej o 13 groszy za każdy metr sześcienny.

Nowością w taryfie wodociągowej jest wprowadzenie tzw. opłaty abonamentowej dla indywidualnych klientów, uzależnionej od zgłoszonego Wodociągom zapotrzebowania na wodę, która ma pokrywać "koszt utrzymania sieci w gotowości". W przypadku domów jednorodzinnych oznacza to wydatek 4,23 zł miesięcznie, a dla mieszkańców bloków opłata może być dużo wyższa.

Podatki dla właścicieli nieruchomości wzrosną o 3 gr za metr kw. w przypadku budynków mieszkalnych i - jak zaznaczają urzędnicy - to jedynie wyrównanie związane z poziomem inflacji. Z większą opłatą roczną muszą się jednak liczyć użytkownicy wieczyści gruntów, których wartość została ostatnio zwaloryzowana przez biegłych.

Od początku roku do strefy płatnego parkowania w centrum Bydgoszczy włączona jest Wyspa Młyńska oraz ul. Sobieskiego na odcinku od ul. Rejtana w kierunku Brdy. Większa zmiana zaplanowana jest już od 1 marca, kiedy to strefa zostanie kolejny raz znacznie rozszerzona, o nową strefę B.

Obejmie ona obrzeża ścisłego centrum miasta i parkowanie tu ma być nieco tańsze. O ile pół godziny postoju w strefie A kosztuje 1,50 zł, to w strefie B trzeba będzie zapłacić złotówkę.

Mieszkańcy centrum od 1 stycznia mogą kupować tańszy abonament na parkowanie. Jeśli będą zostawiać samochód na ulicy, na której są zameldowani, to zapłacą za to 30 zł miesięcznie (obecnie 75 zł).

Na razie nie zapadły jeszcze decyzje w sprawie podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej. Władze miasta jednak nie wykluczają, że należy się z nimi liczyć w 2013 roku, ale ostateczny ich rozmiar i termin zostanie zatwierdzony po analizie dotychczas wprowadzanych działań oszczędnościowych w MZK.

Podobnie jak w całym kraju, od 1 lipca także w Bydgoszczy zostanie uruchomiony nowy system organizacji wywozu śmieci, za który odpowiadać będzie magistrat. Decyzją radnych mieszkańcy sortujący domowe odpady zapłacą 12,50 zł od osoby, a ci, którzy nie zadeklarują sortowania, stawkę dwukrotnie wyższą. 

olz/ ako/