Oskarżeni zostali dwaj przedstawiciele jednej z firm ochroniarskich oraz pracownik cywilny Wojska Polskiego. Ponadto w sprawie tej czterej żołnierze zawodowi Wojska Polskiego zostali już wcześniej skazani prawomocnymi wyrokami Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Faworyzowana firma dostała ponad 5 milionów złotych.
W toku śledztwa ustalono, że w połowie 2012 roku czterej żołnierze zawodowi i pracownik cywilny Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, odpowiedzialni za ochronę obiektów wojskowych, weszli w korupcyjne porozumienie z dwoma pracownikami jednej z gdańskich firm zajmujących się ochroną mienia. Porozumienie dotyczyło planowanego przetargu na ochronę w 2013 roku obiektów jednostek wojskowych w Malborku, Pruszczu Gdańskim i w Lasowicach Wielkich.

Wskutek przestępczego porozumienia zostały uzgodnione istotne warunki zamówienia, a także, co szczególnie istotne, sposób ogłaszania wyniku przetargu dotyczącego ochrony jednostki wojskowej w Malborku. W tym zakresie uzgodniono, że agencja ochrony złoży ofertę przetargową bez podania ceny, a przewodniczący komisji przetargowej, oficer Wojska Polskiego, w zamian za przyjętą korzyść majątkową w wysokości 10 tysięcy złotych, zaprezentuje ofertę tej firmy jako ostatnią i „odczyta" z niezapisanej kartki taką cenę, aby była niższa, niż oferty innych podmiotów zgłaszających się do przetargu. Dokumenty przetargowe zostały uzupełnione w terminie późniejszym.

W rezultacie przetarg na ochronę wszystkich trzech obiektów, za łączną kwotę 5 milionów 189 tysięcy 200 złotych, wygrała faworyzowana agencja ochrony z Gdańska.

Grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności
Za zarzucane przestępstwa korupcji, zmowy przetargowej i przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oskarżonym grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności, grzywna, a nadto przepadek korzyści majątkowych osiągniętych z popełnionych przestępstw.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu, pod nadzorem prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

Źródło: komunikat Prokuratury Krajowej

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł