Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prasowa Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Dagmara Turek-Samól, dotacja pozwoli także na zakup specjalistycznego sprzętu i modernizację stacji ratunkowej w Zieleńcu. GOPR-owcy będą mogli również wziąć udział w szkoleniach z zakresu ratownictwa lawinowego, jaskiniowego, wspinaczkowego, alpinistycznego, śmigłowcowego oraz ewakuacji z kolei linowych.

Na terenie Dolnego Śląska funkcjonują obecnie dwie grupy GOPR - karkonoska oraz wałbrzysko-kłodzka. W skład grupy karkonoskiej wchodzi ponad 150 ratowników, którzy w ciągu roku przeprowadzają ok. 300 akcji ratunkowych, 100 interwencji i 10 wypraw poszukiwawczych. Teren, na którym pracują, odwiedza rocznie ok. 4 mln turystów.

W grupie wałbrzysko - kłodzkiej pracuje z kolei 144 ratowników ochotników i 12 zawodowców. Ratownicy opiekują się turystami na terenie Sudetów Środkowo-Wschodnich, od Kamiennej Góry aż po całą Kotlinę Kłodzką. W 2012 r. uczestniczyli w blisko 180 akcjach ratunkowych i pomogli ponad 200 poszkodowanym.(PAP)

mic/ itm/