Przetarg na zakup energii ma być ogłoszony pod koniec czerwca, a dostawy od nowego sprzedawcy powinny rozpocząć się z początkiem listopada.

„Jesteśmy pionierami. Jeszcze nikt przed nami nie ogłaszał tak dużego przetargu na zakup energii” – podkreślił przewodniczący związku, prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. To z inicjatywy związku, używającego potocznej nazwy Metropolia Silesia, doszło do podpisania porozumienia.

Do grupy zakupowej przystąpiło 20 samorządów: Katowice, Tychy, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Siemianowice, Świętochłowice, Piekary Śląskie, Jaworzno, Mysłowice, Bytom, Chorzów, Zabrze, a także Knurów, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Radzionków, Wyry oraz powiaty mikołowski i zawierciański.

Spośród miast Metropolii Silesia porozumienia nie podpisały Gliwice oraz Ruda Śląska. Ta druga gmina nie wyklucza tego w przyszłości.

Kostempski liczy, że do przetargu staną kluczowi gracze na rynku. „Decydować będzie cena. Ten, kto zaoferuje najniższą stawkę za megawatogodzinę otrzyma cały kontrakt na dostawę około 193 gigawatogodzin energii do 20 gmin” – podkreślił. Samorządy liczą na oszczędności od kilku do kilkunastu procent rocznie.

Przetarg obejmuje ok. 4,5 tys. punktów poboru energii. To sprawia, że jest on największym spośród przeprowadzonych tego typu zamówień publicznych w Polsce. Porozumienie szczegółowo precyzuje, ile prądu kupią poszczególne samorządy. Najwięcej trafi do Katowic – 29,7 GWh, Sosnowca – 18,6 GWh i Bytomia – 16,6 GWh.

Zgodnie z prawem zamówień publicznych całą procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadzi gmina Świętochłowice. GZM, który dotąd koordynował przygotowania, udzieli liderowi wsparcia w organizacji przetargu oraz wyłoni podmiot, którego zadaniem będzie przetworzenie danych technicznych potrzebnych w przetargu.

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy lider porozumienia wraz z Metropolią Silesia opracuje Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia (tzw. SIWZ). Pod koniec czerwca powinien być ogłoszony przetarg na grupowy zakup energii. Jeżeli żaden z jego uczestników nie będzie zgłaszał skarg i odwołań, to dostawcę prądu dla 20 samorządów i ponad 50 podmiotów samorządowych powinniśmy poznać na przełomie sierpnia i września tego roku.

Umowa na dostawę energii na nowych zasadach do uczestników porozumienia powinna wejść w życie 1 listopada. Zostanie zawarta na 14 miesięcy, czyli do końca 2013 r. Potem przetargi mają odbywać się co roku.

Obecnie największym dostawcą energii dla gmin i powiatów woj. śląskiego jest grupa energetyczna Tauron. Jej dyrektor ds. komunikacji Paweł Gniadek wskazał, że tworzenie grup zakupowych nie jest nowym zjawiskiem. „To rozwiązanie korzystne dla organizatorów przetargu, ale również firm energetycznych, które mogą starać się o sprzedaż większych ilości energii” – skomentował.

Według Gniadka dotąd takie rozwiązanie było praktykowane głównie przez firmy np. należące do tej samej grupy kapitałowej, sieci banków, stacji benzynowych, sklepów itp. Od kilku miesięcy również samorządy myślą o wspólnych zakupach energii.

„Za nami pierwsze przetargi, w których grupa Tauron odniosła sukcesy. Miasta koncentrują zakupy instytucji samorządowych i gminnych firm. Z naszej energii – po takich przetargach – korzysta np. wiele podmiotów w Toruniu oraz Częstochowie” – wyliczał Gniadek.

Jego zdaniem śląska inicjatywa jest interesująca dla firm energetycznych i należy się spodziewać dużego zainteresowania tym projektem.

„Ze względu na skalę przetargu oraz wpływ na jakość życia oraz bezpieczeństwo mieszkańców miast istotne jest, aby w przetargu uwzględnić nie tylko cenę, ale także stabilność dostawcy, zdolność do przeprowadzenia procesu zmiany sprzedawcy kilku tysięcy punktów odbioru energii” – wskazał przedstawiciel grupy Tauron.

Energetycy podkreślają, że przy zakupie tak znacznej ilości energii ważny jest nie tylko sam wybór najtańszego dostawcy, ale także moment wyboru, ponieważ cena energii zmienia się w trakcie roku.(PAP)

mab/ pad/