To już trzecie podejście do inwestycji, na której skorzystają piłkarze Widzewa Łódź. O wyborze wykonawcy zdecyduje kryterium najniższej ceny. Najtańsza oferta o wartości prawie 120 mln zł, należy do Przedsiębiorstwa Robót Mostowych Mosty-Łódź. Łódzki magistrat na sfinansowanie przedsięwzięcia przeznaczył kwotę 151,13 mln zł.

Wykonawcy są zobowiązani do wykonania projektów budowlanych i wykonawczych dla stadionu, który będzie posiadał cztery zadaszone trybuny na minimum 18 tys. miejsc siedzących, wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

- Przedmiot zamówienia należy zaprojektować w taki sposób, aby możliwe było wybudowanie trybuny północnej w późniejszym czasie na podstawie tej lub innej umowy, b) wybudowanie i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie stadionu piłkarskiego o pojemności min. 15 000 miejsc siedzących z zastrzeżeniem, iż w przypadku skorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji docelowa pojemność wyniesie min. 18 000 miejsc siedzących - podano w ogłoszeniu przetargowym.

Jak donosi portal wnp.pl, magistrat podał również, że na stadionie musi istnieć możliwość rozgrywania wszystkich spotkań krajowych i meczy UEFA (poza finałami Ligi Mistrzów UEFA i Pucharu UEFA).

- Stadion musi również spełniać wybrane wymagania w zakresie infrastruktury stadionowej FIFA, które zostały wyszczególnione w programie funkcjonalno-użytkowym. Stadion w miarę możliwości powinien umożliwiać pełnienie również funkcji innych niż piłkarskie, np. organizacja imprez masowych, konferencji, rozgrywanie meczów innych niż piłkarskie np. rugby - napisano w ogłoszeniu.

Stadion nie będzie jednak pełnił funkcji lekkoatletycznej ani funkcji żużlowej. Trybuny powinny być zadaszone minimum w 80 proc. Termin na zrealizowanie całej inwestycji wynosi 28 miesięcy.

Warto nadmienić, iż wcześniejsze dwa przetargi na budowę stadionu dla Widzewa zakładały realizację przedsięwzięcia w formule PPP. Pierwszy został unieważniony w listopadzie 2013 r., gdyż z postępowania wycofali się wszyscy potencjalni inwestorzy tj. Budus, Budimex oraz Hellmich Inwestycje Polska. Natomiast do drugiego przetargu nie zgłosił się żaden zainteresowany.

Źródło: www.wnp.pl