Jak podało w czwartek biuro prasowe częstochowskiego magistratu, sprawa poszerzenia obszaru SSE w tym mieście była jednym z tematów niedawnych rozmów prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka z wicepremierem, ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim.

Według samorządowców, wicepremier poparł wniosek w sprawie SSE i zadeklarował chęć jego szybkiej realizacji. Aby było to możliwe, potrzebna jest jeszcze pozytywna opinia ministra finansów i zgoda rządu. Chodzi o rozszerzenie katowickiej SSE, a także objęcie pohutniczych terenów, znajdujących się w gestii spółki Operator ARP, strefą mielecką lub tarnobrzeską.

Uzupełnieniem projektu ma być promocyjne wsparcie dla miasta oraz częstochowskich firm. Pomocne w tym zakresie mają być: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (z którą Częstochowa ma już podpisaną stosowną umowę) oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości; obie instytucje mogą na ten cel wykorzystać rządowe środki z puli na promocję przedsiębiorczości.

Władzom miasta zależy na rozszerzeniu stref ekonomicznych i przyciągnięciu do miasta nowych inwestorów m.in. po to, by złagodzić społeczne skutki restrukturyzacji ISD Huty Częstochowa – największego pracodawcy w mieście, który chce ograniczyć zatrudnienie o ok. 1,5 tys. osób. Jak dotąd na dobrowolne odejście z tej firmy zgodziło się ok. 900 osób. Program dobrowolnych odejść przedłużono do końca lipca.

Władze Częstochowy otrzymały też potwierdzenie przyznania dla Powiatowego Urzędu Pracy w tym mieście specjalnej puli środków z Funduszu Pracy w latach 2013-2014. Środki będą przeznaczone na dodatkową pomoc dla zwalnianych pracowników ISD Huty Częstochowa oraz firm kooperujących. Według wcześniejszych informacji, chodzi o 5,2 mln zł m.in. na szkolenia, staże oraz refundację kosztów zatrudnienia u nowego pracodawcy przez określony czas, a także wsparcie na uruchomienie własnego biznesu.