Obecnie zamówienia poniżej 30.000 euro są udzielane na bardzo różnych zasadach. W związku z brakiem procedury, urzędy często idą na żywioł. Dlatego też, UZP chce zrealizować całkowicie nowatorski projekt o nazwie Elektroniczna Platforma Katalogów Produktów – e-Katalogi. Dzięki tej nowoczesnej platformie zamówienia będą dużo bardziej efektywne, łatwiejsze i szybsze.

Mówiąc krótko, E-Katalogi to jak Allegro dla wykonawców i zamawiających. Mechanizm działa będzie polegał na umieszczeniu ofert przez wykonawców w przygotowanych przez administratora portalu katalogach. W dodatku bezpłatnie.

Zamawiający, który chce coś kupić, po prostu wyszukuje interesującą go ofertę i zdejmuje dany produkt z wirtualnej półki – mówił na zorganizowanej w ubiegłym tygodniu konferencji Krzysztof Grodzicki, dyrektor generalny UZP.

– Dzięki nowemu narzędziu, w jednym miejscu będą mogły się spotkać potrzeby wszystkich zamawiających z całego kraju z ofertami także rozproszonych w różnych miejscach przedsiębiorców – podkreśla.

– Ten pomysł ma szanse się udać – przewiduje Witold Jarzyński, radca prawny w kancelarii Magnusson, redaktor naczelny pisma „Zamawiający. Zamówienia Publiczne w Praktyce”.

Jak czytamy dalej w "DGP", zamawiający nawet jeśli nie znajdzie w katalogach tego czego szuka, będzie mógł zadać pytanie ofertowe z własnymi wymaganiami i czekać na zindywidualizowane propozycje wykonawców

– Nie mam żadnych wątpliwości, że firmy będą tym zainteresowane, zwłaszcza że korzystanie z platformy ma być darmowe – uważa Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan. – Już teraz przedsiębiorcy korzystają z wielu różnych katalogów, w tym wirtualnych, w których umieszczają swe oferty. Jeśli dzięki tworzonemu przez UZP portalowi dostaną szansę na zdobycie nowych zamówień, to bez wątpienia z niej skorzystają. Spodziewam się też sporej konkurencji i dostosowywania cen do aktualnych realiów rynkowych – dodaje.

UZP kieruje swój projekt przede wszystkim do „mniejszych przedsiębiorców”. Obecnie zasięg ich działalności często jest ograniczony. Umieszczając oferty w e-Katalogach, staną się widoczni dla zamawiających w całym kraju. Na razie jednak brak konkretnej daty uruchomienia platformy. Prawdopodobnie nastąpi to jesienią.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna