Jak poinformował w poniedziałek Urząd Marszałkowski w Olsztynie, uchwały podjęte przez samorządy rozpoczynają procedurę przystąpienia do Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow. Oba miasta będą musiały dokonać samooceny i spełnić statutowe wymogi dotyczące jakości życia mieszkańców. Muszą też wystąpić o pozytywną opinię do MSZ. Dopiero wówczas mogą uzyskać certyfikat sieci.

Radni Nidzicy i Górowa uznali, że współpraca z międzynarodowym stowarzyszeniem pomoże im wypromować obie gminy i uzyskać dofinansowania na lokalne projekty turystyczne. Liczą też na wsparcie Urzędu Marszałkowskiego, który jest tzw. członkiem wspierającym i koordynatorem krajowej sieci Cittaslow.

Miasteczka przystępujące do Cittaslow muszą spełnić wymogi dotyczące tzw. kultury życia, w tym miejskiej infrastruktury, ochrony środowiska i zabytków, gościnności wobec turystów czy promowania lokalnych tradycji i naturalnej żywności.

Do międzynarodowej sieci przyjęto dotychczas 12 polskich miast, które liczą do 50 tys. mieszkańców: Reszel, Bisztynek, Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Ryn, Lubawę, Gołdap, Dobre Miasto i Barczewo na Warmii i Mazurach oraz Murowaną Goślinę w Wielkopolsce. Przed miesiącem deklarację przystąpienia do stowarzyszenia uchwalili też radni mazurskiego Pasymia.

Sieć Cittaslow powołano pod koniec lat 90. we Włoszech. Obecnie zrzesza 182 miasta z 28 krajów. Ideą ruchu jest rezygnacja z intensywnego stylu życia na rzecz harmonii, natury i tradycji. Członkowie sieci posługują się wspólnym znakiem graficznym, który przedstawia pomarańczowego ślimaka. Symbolizuje on ucieczkę od wielkomiejskiego pośpiechu i ma być gwarancją wysokiej jakości usług turystycznych.