Idea budżetu obywatelskiego (nazywanego też partycypacyjnym) jest popularna na Zachodzie. Zakłada m.in. szerokie konsultowanie z mieszkańcami wydatków i wskazywanie przez nich spraw, które powinny być realizowane w pierwszej kolejności. W Polsce różne formuły tego rozwiązania stosują m.in. Poznań, Sopot, Płock i Karpacz, a od tego roku Dąbrowa Górnicza i Chorzów.

Zgodnie z założeniami dąbrowskiego projektu z ogólnego budżetu miasta wydzielono kwotę ok. 5 mln zł. Jest ona przeznaczona na zadania zgłoszone przez mieszkańców w 27 obszarach, na które podzielono miasto.

Z ogólnej puli do dzielnic ma spłynąć kwota uzależniona od liczby mieszkańców - od ponad 53 tys. zł do prawie 386 tys. zł. Z tych pieniędzy w dzielnicach będą mogły powstać np. place zabaw, skwery czy boiska.

W lutym w mieście ruszyła akcja informująca, jak sporządzić i składać wnioski, gdzie szukać pomocy przy ich przygotowywaniu oraz z kim je opracowywać. Możliwość zgłaszania projektów mają wszyscy mieszkańcy w wieku powyżej 16 lat. Warunkami są deklaracja zamieszkania w konkretnej dzielnicy oraz poparcie pomysłu przez co najmniej 15 innych jej mieszkańców.

„Deklaracja zamieszkania w danej dzielnicy jest o tyle istotna, że wiąże z nią do końca trwania procesu. Znaczy to, że już tylko w tej dzielnicy będzie można popierać inne projekty i w niej w listopadzie będzie można głosować” - wskazał w poniedziałek rzecznik dąbrowskiego magistratu Bartosz Matylewicz.

Jak poinformował, projekty można zgłaszać od poniedziałku do 20 maja; potem pracownicy urzędu będą mieli 90 dni na ich weryfikację. Sprawdzą, czy proponowane inwestycje dotyczą gruntów gminnych, czy są możliwości współpracy z innym właścicielem terenu, czy w danym miejscu nie są zaplanowane inne przedsięwzięcia. W niektórych sytuacjach mogą proponować inne rozwiązania.

Na jesień zaplanowano dzielnicowe fora, podczas których prezentowane będą listy projektów, z krótkim omówieniem i wskazaniem koncepcji nadających się do realizacji. Wybór najlepszych przewidziano na listopad; mieszkańcy rozdysponują wtedy między projekty określoną pulę punktów. Wybrane przez mieszkańców inwestycje mają ruszyć w 2014 r.

Pomagać mieszkańcom w zaangażowaniu przy realizacji budżetu obywatelskiego ma strona internetowa twojadabrowa.pl. Znalazły się tam m.in. namiary na 27 dzielnicowych punktów konsultacyjnych oraz inne placówki zaangażowane w przedsięwzięcie. Strona zawiera też harmonogram i opis wszystkich działań – wraz m.in. ze związanymi z nimi formalnościami.