Decyzję o wprowadzeniu w Łodzi w 2014 r. budżetu obywatelskiego, który jest elementem ogólnego budżetu miasta, podjęli w ubiegłym roku łódzcy radni.

Do 28 czerwca każdy z mieszkańców Łodzi - na specjalnym formularzu - może złożyć propozycję inwestycji czy działania, na jakie należy wydać pieniądze. We wniosku należy opisać pomysł, oszacować budżet oraz dołączyć do niego co najmniej 15 podpisów.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przyznaje, że 20 mln zł to rekordowa kwota wśród polskich miast, które zdecydowały się już na wprowadzenie budżetu obywatelskiego.

"Bardzo się cieszę, że będziemy mieli prawdziwy budżet obywatelski i łodzianie będą decydowali osobiście, co i w jakiej formie chcieliby zrealizować dla swojej najbliższej okolicy i dla tej większej ojczyzny, jaką jest Łódź" - mówiła w niedzielę na spotkaniu z dziennikarzami Zdanowska.

Prezydent zachęcała także łodzian do udziału w spotkaniach informacyjnych, które przeprowadzą w mieście dwie organizacje pozarządowe: Fundacja Normalne Miasto Fenomen oraz Stowarzyszenie Topografie. W sumie zaplanowano 36 spotkań na wszystkich łódzkich osiedlach. Pierwsze odbędzie się w poniedziałek na osiedlu Katedralna w centrum miasta.

20 mln zł zarezerwowane w budżecie obywatelskim zostało podzielonych na projekty lokalne i ogólnomiejskie. Lokalne dotyczyć będą pięciu dzielnic: Bałuty, Górna, Polesie, Śródmieście i Widzew. Na działania w każdej z nich przeznaczono po 15 proc. puli, czyli po 3 mln zł. Na projekty ogólnomiejskie zarezerwowano 25 proc. budżetu, czyli 5 mln zł.

Pieniądze można przeznaczyć na zadania, które leżą w kompetencji gminy i powiatu oraz drobne inwestycje, które realizowane będą na miejskim terenie. Mogą to być działania związane m.in. z ochroną środowiska, polityką społeczną, edukacją, kulturą czy sportem. "Wszystko, czym zajmowało się do tej pory miasto, możemy wziąć we własne ręce" - przekonuje przedstawiciel organizatorów akcji informacyjnej Borys Martela.

Po weryfikacji czy propozycje są możliwe do realizacji oraz ich zaopiniowaniu, pod koniec września łodzianie w publicznym głosowaniu wybiorą te, które zostaną rekomendowane do uwzględnienia w budżecie miasta na 2014 r. Głosować będą mogły osoby, które ukończyły 16 lat - osobiście, w internecie lub korespondencyjnie.

W ramach kampanii informacyjnej w czerwcu uruchomione zostanie biuro doradcze dla mieszkańców. Wszystkie informacje na temat procedur, możliwości składania wniosków, formularze oraz dane kontaktowe można znaleźć na stronie www.budzet.dlalodzi.info.

W Polsce budżet obywatelski jako pierwszy wprowadził Sopot w 2011 roku.