Mija rok od momentu utworzenia Ministerstwa Cyfryzacji. To dobry czas na pierwszy bilans działań całego resortu, który efekty swoich działań określa jako #DobryRok cyfryzacji.

Jednym z sukcesów jest wydzielenie Profilu Zaufanego z ePUAP oraz to że w październiku br. umożliwiono potwierdzanie tego profilu przez systemy transakcyjne banku PKO PB. Przy dotychczasowej średniej ok. 17 tys. profili zaufanych zakładanych w urzędach, w pierwszym miesiącu PZ przez bank założyło aż 38 tys. obywateli. Warto nadmienić, iż 19 kolejnych banków pracuje nad takim wdrożeniem.

Rząd przyjął również Program zintegrowanej informatyzacji państwa, którego realizacja dla obywateli i przedsiębiorców oznaczać będzie możliwość załatwienia czynności administracyjnych w dogodnej porze, bez konieczności wypełniania powielających się druków i wychodzenia z domu. Opracowano też Strategię Cyberbepieczeństwa. Od 4 lipca br. działa pierwsze ogólnopolskie centrum wczesnego ostrzegania i szybkiego reagowania na zagrożenia w sieci – NCCyber, które przez całą dobę dba o bezpieczeństwo obywateli, przedsiębiorców i instytucji państwowych. Udało się też m.in. podjąć działania naprawcze Systemu Rejestrów Państwowych, który w 2015 r. spowodował paraliż urzędów stanu cywilnego.

(mc.gov.pl)
 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami