W efekcie szybkiego wzrostu gospodarczego oraz silnych powiązań z najistotniejszymi gospodarkami Unii Europejskiej, Mazowsze w wyścigu o miano najlepiej rozwijającego się regionu UE wyprzedziło 275 rywali. W latach 2008–2014 PKB per capita wzrosło w tym regionie o ponad 25 proc.

Eurostat przeprowadzając przez badanie, poddał analizie jednostki statystyczne na poziomie tzw. NUTS 2. Województwo mazowieckie już 3 lata temu przekroczyło próg 75 proc. średniej unijnej, jeśli chodzi o PKB. W ciągu 5 lat, wzrost Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca wyniósł na Mazowszu aż 24 proc.

Województwo to stanowi zarówno największy, jak i najdynamiczniej rozwijający się region. Dogodne położenie, silne powiązania gospodarcze z innymi europejskimi obszarami, czy dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna, to czynniki które sprawiają, że w naszym kraju Mazowsze nie ma sobie równych. Rozwojowi regionu i przyciąganiu kolejnych inwestorów sprzyja także obecność Warszawy.

Warto zaznaczyć, że wszystkie polskie województwa rozwijały się szybciej niż wynosi średnia unijna, a aż siedem regionów zostało umieszczonych w grupie 28 najszybciej czyniących postępy.
(zwrp.pl)

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami