Dokapitalizowanie ZOS ma nastąpić w 2015 r. Uchwałę trzeba było jednak podjąć już teraz, gdyż firma jest w trakcie rozstrzygania przetargu na przeprojektowanie i dokończenie budowy aquaparku.

Na przetarg wpłynęła tylko jedna oferta. Złożyła ją warszawska spółka Warbud SA. Firma chce się podjąć tego zadania za 86 mln zł brutto. ZOS koszt inwestycji oszacował na 70 mln zł. Faktycznie ma więcej pieniędzy, ale kwota, jaką dysponuje i tak była mniejsza o 2 mln zł od oferty Warbudu.

Po czwartkowej decyzji radnych przeszkoda ta zniknęła. Prezes ZOS Jakub Pyżanowski zapowiedział na sesji, że umowę z Warbudem na dokończenie aquaparku podpisze, jeśli oferta spółki będzie spełniać wymogi inwestora.

Budowa aquaparku w Koszalinie ruszyła we wrześniu ub. r. W maju br. prace zostały wstrzymane, po tym, jak ZOS wypowiedział kontakt wybranej realizującej inwestycję spółce z Kołobrzegu Kornas Development, która miała postawić obiekt za 68,9 mln zł. Spółka wypowiedzenie uznała za nieskuteczne i zrobiła to samo w stosunku do ZOS. Spór zakończył się w sierpniu zawarciem sądowej ugody.

W lipcu ZOS ogłosił kolejny przetarg na dokończenie budowy i przeprojektowanie dachu obiektu. Według ekspertów pierwotna konstrukcja nie była możliwa do wykonania i zagrażała bezpieczeństwu.

Aquapark powstaje na należącej do miasta niemal 8-hektarowej działce, znajdującej się we wschodniej części Koszalina, między Górą Chełmską a drogą krajową nr 6 Szczecin - Gdańsk.

W obiekcie ma się znaleźć m.in. hala basenowa z dziką rwącą rzeką, sztucznymi falami i zjeżdżalniami w kształcie UFO, basen sportowy, kilka rekreacyjnych tarasów, jacuzzi, SPA i wypoczynkowa łąka do kąpieli słonecznych. Lustro wody ma mieć powierzchnię 1 634 m kw. Obok obiektu zaprojektowano parking na ok. 350 pojazdów.

Budowa aquaparku jest finansowana poręczanym przez miasto długoterminowym kredytem w wysokości 60 mln zł i 3,5-milionowym kredytem obrotowym na podatek VAT. Projekt ma też 8 mln zł unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Według prezesa ZOS dotychczas wykonano prace za ponad 1,5 mln zł.