O problemach komunikacyjnych na Podhalu wiadomo nie od dzisiaj. W ostatnim czasie pojawiła się jednak nadzieja, że sytuacja na słynnej Zakopiance ulegnie poprawie. Przetarg na budowę nowego odcinka drogi S7 zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych w Krakowie kompletuje bowiem obecnie ostatnie dokumenty niezbędne do ogłoszenia procedury. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planowanymi założeniami, budowa 16 kilometrów górskiego odcinka Zakopianki między Lubniem a Rabką Zdrój rozpocznie się pod koniec 2014 r. 

- Z powodu ukształtowania terenu konieczna będzie budowa 38 mostów i wiaduktów, a pod masywem Małego Lubonia wydrążony zostanie tunel - mówi IAR Iwona Mikrut z GDDKiA w Krakowie. - Tunel będzie wiódł dosyć długim ponad dwukilometrowym odcinkiem trasy – dodaje. Odcinek miedzy Lubniem a Rabką Zdrój, należy do najbardziej zakorkowanych fragmentów Zakopianki.

Jednak to, czy inwestycja za 3,5 mld zł odniesie sukces i poprawi sytuację na górskiej drodze, będzie możliwe do zweryfikowania dopiero za ponad cztery lata. Właśnie tyle mają potrwać prace 16 kilometrów i 700 metrów drogi ekspresowej.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna