GDDKiA rozpoczyna walkę z wojną cenową. Coraz częstsze badanie ofert pod kątem rażąco niskiej ceny ma sprzyjać temu, że udzielając zamówienia, zamawiający otrzyma produkt o określonej, wysokiej jakości. Jednocześnie, zmiana praktyk ma sprzyjać kondycji finansowej wykonawców.  

- GDDKiA korzysta aktywnie z mechanizmu badania rażąco niskiej ceny i nie boi się już odrzucać nawet do 3-4 ofert w przetargu. Nawet ofert największych firm w branży. W minionych latach, nawet jeśli to narzędzie było używane, to jednak było to narzędzie martwe. Widać, że obecnie urzędnicy mają więcej odwagi i zadają bardzo szczegółowe i profesjonalne pytania – zaznacza Sławomir  Barczaka, dyrektor obszaru infrastruktury w Mostostalu Warszawa w rozmowie z portalem wnp.pl.

Jak wskazuje dyrektor Barczak, GDDKiA zbyt późno rozpoczęła walkę z rażąco niskimi cenami, gdyż znaczna część przetargów w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych została już rozstrzygnięta. Dodaje jednak, że zmiana polityki przetargowej Dyrekcji pomoże uzyskać wykonawcom zamówienia w o wiele większej mierze na podstawie czynników jakościowych, nie zaś ze względu na zaoferowanie najniższej ceny.

Źródło: www.wnp.pl

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł