Od początku 2015 r. podnoszona była kwestia nieprawidłowości w przetargach na rzecz szpitali. Zamawiający organizując postępowania wskazywali, że wykonawcy będą odpowiedzialni za kompleksowe usługi utrzymania czystości w szpitalu wraz z usługami wykonywanymi przez sanitariuszy oraz transportem wewnętrznym. Postanowienia SIWZ wskazują, iż wykonawcy mają również pomagać przy przygotowywaniu łóżek dla pacjentów oraz współpracy przy opiece nad chorymi. 

Jak czytamy w Gazecie Prawnej mimo tego, iż usługi te mają być świadczone w stopniu marginalnym do podstawowego przedmiotu zamówienia to w praktyce bywa na odwrót. Wielokrotnie wykonawcy wskazują, iż stanowią one zdecydowaną większość wykonywanych na rzecz placówek medycznych usług. Dzieje się tak z tego względu, iż konkretne usługi objęte są różnymi stawkami podatku VAT. 23-procentowa stawka dotyczy utrzymywania czystości. Usługi, których przedmiotem jest pomoc przy opiece nad pacjentem są zwolnione z podatku. Tylko niektóre z nich objęte zostały stawką 8%. 

Kwestia takiej kwalifikacji budzi wątpliwości fiskusa, który bacznie przygląda się rostrzygniętym przetargom na świadczenie usług dla szpitali. Przykładem przeprowadzonych działań jest decyzja wrocławskiej skarbówki, która nakazała jednemu z wykonawców zapłatę 14,5 mln zł podatku, gdyż spółka nie miała prawa do skorzystania ze zwolnienia z jego opłaty dla usług medycznych.

Źródło: Gazeta Prawna

Dowiedz się więcej z książki
Korzystanie z zasobów osób trzecich w zamówieniach publicznych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł