Druga edycja projektu Budżet Obywatelski 2014 ma zwiększyć udział mieszkańców w kształtowania polityki miasta.

"Ta forma konsultacji się sprawdziła, nie dość, że mieszkańcy mogą głosować na ich zdaniem najlepsze projekty, to dodatkowo dzięki temu wzrasta świadomość obywatelska na temat sposobu kształtowania budżetu miasta. Ważnym jest też zapoznanie się z pomysłami i potrzebami mieszkańców” - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Nowością drugiej edycji projektu jest możliwość głosowania studentów poznańskich wyższych uczelni. „Może to zachęci tych studiujący, a niemieszkających w Poznaniu, do osiedlenia się u nas po zakończeniu nauki” – powiedział Grobelny.

Żeby zgłosić swój pomysł, należy wypełnić formularz dostępny na oficjalnej stronie internetowej miasta oraz w punktach informacyjnych urzędu. Następnie propozycje zostaną poddane weryfikacji. Specjalny Zespół Opiniujący wybierze najlepsze projekty, które zostaną poddane pod głosowanie.

Po przeprowadzeniu głosowania, wybranych zostanie pięć najlepiej ocenionych projektów z listy. Zwycięskie przedsięwzięcia zostaną wpisane do projektu budżetu miasta na rok 2014. Ten będą musieli zatwierdzić radni.

W ubiegłym roku podczas pierwszej edycji budżetu obywatelskiego wybrano pięć inwestycji: rozbudowa Hospicjum palium, pieszo-rowerowa trasa Wartostrada, Ośrodek krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych, droga rowerowa oraz rodzinny plac zabaw.

„Większość z tych projektów jest już na etapie przygotowania przetargów na ich wykonanie i mam nadzieję, że w tym roku zostaną zrealizowane” - powiedziała dyrektor Biura Kształtowania Relacji Społecznych Urzędu Miasta w Poznaniu Anna Szpytko.

Roczny budżet Poznania to około 2,8 miliarda złotych.