– Prace związane z wyburzaniem starych i budową nowych dworców ruszą już na przełomie roku. Zakończą się na przełomie II i III kwartału 2015 r. – informuje członek zarządu PKP Piotr Ciżkowicz.

O realizacje zamówienia obejmującego dworce w Strzelcach Krajeńskich Wschód, Mławie, Nasielsku i Ciechanowie starają się spółki Erekta Budownictwo, SKB Development, Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane oraz konsorcjum firm AMP i A-Projekt.

Zwycięski wykonawca wyburzy stare budynki, a w ich miejsce postawi nowe. Będą ekologiczne i w pełni dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Ponadto, zostaną wyposażone również w nowoczesne rozwiązania znacznie zmniejszające koszty eksploatacji.

Jak pisze "Rz", dworce systemowe, które obejmuje przetarg to przedsięwzięcie pilotażowe. PKP planuje zbudować takich obiektów kilkanaście w ciągu najbliższych dwóch lat. To zapewni m.in. duże oszczędności, gdyż szacowany koszt budowy dworców systemowych w Strzelcach, Nasielsku, Ciechanowie i Mławie to ok. 13 mln zł za obiekt, podczas gdy modernizację istniejących już budynków wyceniono na 18,5 mln zł. Największą oszczędność przyniesie jednak tania eksploatacja. Przykładowo, w Strzelcach roczne koszty obsługi spadłyby z 50 mln zł do 18 mln zł, w Nasielsku z 67 do zaledwie 17 mln zł.

PKP realizuje aktualnie program modernizacji dworców, którym objęto obiekty zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach.

– W 2013 roku wydaliśmy na dworce 115 mln zł i zakończyliśmy 17 inwestycji. Bieżący rok zamierzamy zamknąć liczbą co najmniej 21 inwestycji, które pochłoną 220 mln, natomiast w roku 2015 planujemy wydać ok. 390 mln zł – mówi Ciżkowicz.

Źródło: www.rp.pl