Potwierdza to wyrok dot. przetargu na wywóz śmieci w Lublinie. Wymagano w nim, by wykonawcy mieli doświadczenie w wywozie nieczystości. Należało przedstawić dokumenty potwierdzające średnioroczny odbiór odpadów. Firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w dwóch z siedmiu sektorów, przedstawiła niepełny wykaz. Zamawiający wystosował więc wezwanie do uzupełnienia dokumentów.

Deklaracja użyczenia potencjału w przetargu będzie zobowiązywać >>>

W odpowiedzi otrzymał oświadczenie innego przedsiębiorcy, w którym gwarantował on udzielenie swych zasobów firmie startującej w przetargu wraz z dokumentami potwierdzającymi, że osiągał wymagane limity wywózki odpadów. Miejskich urzędników to usatysfakcjonowało, ale konkurencji już nie. Sprawa trafiła do KIO.

Izba podkreśliła, że kluczowe jest wskazanie rodzaju świadczenia, do jakiego udostępnienia zobowiązuje się podmiot trzeci. W badanej sprawie, oświadczenie zawierało jedynie deklarację użyczenia zasobów. Nie precyzowało, na czym to ma polegać ani jakie zasoby zostaną udostępnione np. czy będzie to oddanie do dyspozycji grupy pracowników.

Dowiedz się więcej z książki
Ochrona konkurencji w prawie zamówień publicznych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Skoro więc z oświadczenia nie wynikała ani forma, ani sposób przekazania zasobów, to nie można uznać za udowodnione, że rzeczywiście wykonawca będzie mógł tymi zasobami dysponować.

Sygn. akt KIO 2173/15, KIO 2174/15, KIO 2193/15, KIO 2194/15 (sprawy połączone)

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna