Jak poinformowała w środę rzeczniczka starostwa Edyta Wieleba-Matyśniak, dotacji udzielił samorządowi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (WFOŚiGW). Przyznane starostwu pieniądze zamykają proces pozyskiwania funduszy na inwestycję, której wartość szacowana jest łącznie na 6,6 mln zł.

Budowa ośrodka będzie finansowana przez starostwo, WFOŚiGW oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinku. Obiekt stanie nad brzegiem jeziora Trzesiecko. Ma powstać do końca października 2014 r.

Starostwo ogłosiło już przetarg na budowę. Termin składania ofert mija 15 października.

Pełna nazwa obiektu to: Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej - Ponadregionalny Ośrodek Rewitalizacji Jezior. Mają się w nim znaleźć bogato wyposażone sale dydaktyczne i laboratorium badawcze oraz pokoje gościnne z 50 łóżkami.

Naukowy nadzór nad działalnością szczecineckiego ośrodka zadeklarowały już m.in.: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Politechnika Koszalińska, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy w Szczecinie.