Poprzedni burmistrz został odwołany przed upływem kadencji w wyniku gminnego referendum, które odbyło się 2 września. Referendum zorganizowała grupa inicjatywna niezadowolona przede wszystkim ze zmian organizacyjnych w gminnej oświacie.

Według oficjalnych wyników, przekazanych w poniedziałek PAP przez przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej Zdzisława Domańskiego, do udziału w wyborach uprawnionych było 10 906 mieszkańców Kłodawy. Wydano 4 365 kart do głosowania, frekwencja wyniosła 40,02 proc., głosów ważnych oddano 4329.

O urząd burmistrza ubiegało się sześciu kandydatów. Najwięcej głosów uzyskał pełniący obowiązki burmistrza, należący do Platformy Obywatelskiej, Robert Olejniczak - 1511, drugi był Włodzimierz Sarnociński, popierany przez organizatorów referendum w sprawie odwołania poprzedniego włodarza miasta, który uzyskał 1193. Ci dwaj kandydaci zmierzą się w II turze przedterminowych wyborów.

Trzeci wynik uzyskał odwołany w referendum były burmistrz Józef Chudy, na którego zagłosowały 692 osoby. Kolejne wyniki uzyskali: Wiesław Ratajczyk należący do PSL - 396 głosów, oraz bezpartyjni: Leszek Danielewicz - 316 głosów i Ryszard Stremlau - 221 głosów.

Druga tura wyborów odbędzie się 9 grudnia.

kpr/ tpo/ mok/ jra/