Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pracowała nad dwoma projektami nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz innych ustaw: rządowy i poselskim. Na posiedzeniu Sejmu rozpoczynającym się w pierwszy dniach marca rozpatrywany będzie projekt zmian, który powstał na bazie wskazanych wyżej dwóch projektów zmian.
Projekt zmian przewiduje poszerzenie formy bezpłatnej pomocy ofiarom przemocy w rodzinie o możliwość bezpłatnego badania lekarskiego dla ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała oraz wydanie zaświadczenia lekarskiego w tej kwestii. To istotna zmiana, obecnie bowiem bezpłatną obdukcję wykonuje się na wniosek prokuratora, co stwarza często utrudnienia zwłaszcza wtedy, gdy trzeba działać natychmiast. Zmiana zaproponowana w nowelizacji ustawy ma po pierwsze wskazać służbie zdrowia konieczność wydawania takich zaświadczeń, a po drugie zmienić świadomość ofiar przemocy domowej.
Zgodnie z projektem zmian gminy będą miały za zadanie tworzyć zespoły interdyscyplinarne, w skład których wchodzić będą przedstawiciele: ośrodków pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, kuratorów sądowych, oświaty, ochrony zdrowia oraz organizacji pozarządowych. W skład zespołu będą mogli także wchodzić prokuratorzy. Zespół powołuje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Zespół interdyscyplinarny będzie zajmować się przede wszystkim: podejmowaniem działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie, inicjowaniem interwencji w takich środowiskach, inicjowaniem działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
Projekt nowelizacji zakłada, że jeśli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie powoduje wspólne zamieszkiwanie uciążliwym, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania. Sąd będzie rozpoznawał taką sprawę w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego w postępowaniu nieprocesowym. Postanowienie sądu w tej kwestii stawać się będzie wykonalne z chwilą ogłoszenia i będzie mogło być zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności.
Projekt zmian zakłada też, że do zadań Prokuratora Generalnego należeć będzie opracowywanie i wydawanie co najmniej raz na dwa lata wytycznych dotyczących zasad postępowania prokuratur w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Przy okazji nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zaproponowane także istotną zmianę w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Proponuje się bowiem wprowadzenie do Kodeksu przepisu przewidującego, że osobom wykonującym władzę rodzicielską oraz sprawującym opiekę lub pieczę nad małoletnim zakazuje się stosowania kar cielesnych, zadawania cierpień psychicznych i innych form poniżania dziecka. Co prawda Konstytucja RP zawiera przepis, który zakazuje stosowania kar cielesnych, jednak w obowiązujących regulacjach prawnych nie funkcjonuje przepis, który wprost odnosiłby się do zakazu krzywdzenia dzieci.
Z diagnozy przeprowadzonej w 2007 r. dotyczącej skali zjawiska przemocy w rodzinie wynika, że problem przemocy w rodzinie jest zjawiskiem dostrzeganym w polskim społeczeństwie. Z danych tych wynika, że dotyczy on średnio około połowy rodzin. Znaczny odsetek, bo prawie dwie trzecie (64%) Polaków zna w swoim otoczeniu, sąsiedztwie takie rodziny, o których słyszeli lub wiedzą, że dochodzi w nich do różnych form przemocy. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że ofiarami przemocy w rodzinie w 2008 r. stało się ponad 47 000 osób poniżej 18 roku życia.
Zgodnie z założeniami nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz innych ustaw ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2010 r.